statystyki

Budżet złapie oddech, FUS kosztuje mniej

autor: Marek Chądzyński26.07.2017, 07:47; Aktualizacja: 26.07.2017, 09:27
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Wyższe przychody ze składek FUS to dobry punkt wyjścia w przededniu kluczowej zmiany, jaka czeka system jesieniąźródło: ShutterStock

Rosną wpływy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ze składek. To złagodzi napięcia w finansach publicznych, ale nie na długo.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku FUS zebrał ze składek ok. 84,1 mld zł – wynika z danych ZUS. To o 7,9 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Na dodatek wpływy proporcjonalnie są większe niż w poprzednim roku, jeśli przyłożyć je do planu na cały rok. W połowie 2016 r. został on zrealizowany w 50,9 proc., obecnie jest to 52,2 proc.

Poprawa to przede wszystkim skutek tego, co dzieje się na rynku pracy. Rosnące zatrudnienie przekłada się na coraz większą liczbę ubezpieczonych w ZUS. Tylko w ciągu I kw. ich liczba podniosła się o 64 tys. Drugi czynnik to rosnące płace. Każdy wzrost wynagrodzeń o 1 proc. to w skali roku ok. 1,6 mld zł więcej w kasie FUS. W ciągu ostatniego roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 4,3 proc., a średnie wynagrodzenie o 6 proc. Inny powód to coraz więcej cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeń społecznych. Duży popyt na pracę zgłaszany przez przedsiębiorców powoduje, że przybywa obcokrajowców pracujących legalnie, na umowie o pracę lub umowie-zleceniu (która też jest ozusowana). Liczba cudzoziemców w ZUS to już niemal 380 tys. W ciągu roku wzrosła o 60 proc.

Wyższe przychody ze składek FUS to dobry punkt wyjścia w przededniu kluczowej zmiany, jaka czeka system jesienią. Obniżenie wieku emerytalnego mężczyzn do 65. roku życia i kobiet do 60. roku życia oznacza, że uprawnienia do świadczeń zyska dodatkowo ok. 330 tys. osób – dodatkowo, bo ok. 220 tys. osiągnie już wiek emerytalny według starych zasad. Zwykle od razu na emeryturę przechodzi 80 proc. uprawnionych – co oznacza, że ZUS będzie musiał zacząć wypłacać świadczenia 440 tys. osób. To dwa razy więcej niż w poprzednich latach. Taki przyrost oznacza z jednej strony ubytek w przychodach ze składek, a z drugiej – wzrost wydatków na świadczenia. Łączny koszt obniżenia wieku Ministerstwo Finansów oszacowało na ok. 2 mld zł w tym roku i kolejne 8 mld zł w roku przyszłym.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane