Jednak od momentu wznowienia przesyłu gazu, do chwili, gdy zacznie on docierać do europejskich odbiorców, mogą upłynąć nawet trzy doby - twierdzą eksperci.

Riman towarzyszył czeskiemu premierowi Mirkowi Topolankowi, który w imieniu UE prowadził w sobotę w Moskwie negocjacje z rosyjskim premierem Władimirem Putinem, a następnie w Kijowie z szefową ukraińskiego rządu Julią Tymoszenko. Celem rozmów było wznowienie dostaw rosyjskiego gazu do unijnych odbiorców.

Rosja 7 stycznia całkowicie przerwała tłoczenie gazu ukraińskimi rurociągami

Moskwa 7 stycznia całkowicie przerwała tłoczenie gazu ukraińskimi rurociągami, twierdząc, że Kijów podkrada surowiec przeznaczony dla odbiorców w innych krajach Europy. Wznowienie dostaw uzależniała od powołania wielostronnej komisji obserwatorów, którzy monitorowaliby, czy ilość gazu wtłoczonego przez Rosjan do gazociągu na granicy z Ukrainą odpowiada objętościom wypływającym z ukraińskiego systemu przesyłowego do odbiorców w UE.

Choć Ukraina zaprzeczała, jakoby bezprawnie przejmowała surowiec, godziła się na powołanie komisji ds. monitorowania tranzytu. Zarzucała jednak Rosji, że próbuje wprowadzić do niej zbyt wielu ekspertów z firm powiązanych z Gazpromem i zapewnić sobie w ten sposób kontrolę nad ukraińską infrastrukturą gazową.

Jak ujawnił Topolanek, Unia Europejska przygotowała ostatecznie protokół uwzględniający postulaty zarówno Moskwy, jak i Kijowa, i to właśnie ten dokument obie strony konfliktu w sobotę podpisały.

"Już nic nie stoi na przeszkodzie, aby Rosja mogła wznowić dostawy gazu"

"Już nic nie stoi na przeszkodzie, aby Rosja mogła wznowić dostawy gazu" - oświadczył czeski premier po zakończeniu trwających do późnej nocy rozmów z Tymoszenko.

"Podpisaliśmy protokół, aby pokazać, że Ukraina nie stanowi przeszkody dla dostaw rosyjskiego gazu" - podkreśliła szefowa rządu w Kijowie. "Po raz kolejny wykazaliśmy się dobrą wolą" - dodała.

W tej sytuacji wznowienie przesyłu gazu do Europy powinno nastąpić, gdy tylko obserwatorzy przystąpią do pracy na stacjach pomiarowych.