statystyki

Komada: Nieuniknione ryzyko długowieczności

autor: Oliwia Komada24.07.2017, 07:44; Aktualizacja: 24.07.2017, 09:33
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

Żyjemy coraz dłużej, a w nowym systemie emerytalnym, jeżeli nie wydłużymy okresu akumulacji składki, oznacza to spadek świadczeń.źródło: ShutterStock

Wiek emerytalny na razie w Polsce nie wzrośnie. Takie zwlekanie nie jest cechą szczególną Polski. Wprowadzanie wyższego wieku emerytalnego – czy może raczej uaktualnianie go związane z wydłużaniem czasu trwania życia – stanowi politycznie twardy orzech do zgryzienia w wielu gospodarkach.

Problem w tym, że odkładanie nieuniknionego wiąże się z wysokimi kosztami. Już dziś 13 spośród 35 krajów OECD na emerytury wydaje ponad 10 proc. PKB. Włochy, rekordzista, wydają ponad 16 proc. PKB. Dla Polski oszacowania OECD wskazują na wydatki na poziomie 11 proc. PKB. W przyszłości będzie jeszcze więcej. O ile? Tego niestety nie wiadomo, bo ani projekcje OECD, ani Zielona Księga ZUS nie uwzględniają skutków prezydenckiej ustawy obniżającej wiek emerytalny.

Jakie są fakty? Ustawowy wiek emerytalny, wynoszący 6 0 l at dla kobiet i 6 5 l at dla mężczyzn, będzie taki sam jak w 195 4 r . Tymczasem oczekiwane dalsze trwanie życia według danych demograficznych wzrosło o 7, 6 r oku dla 60-latki i o 4, 3 r oku dla 65-latka. Zmiany nie dotyczą jedynie wykształciuchów. W przypadku Polski dalsze trwanie życia rośnie niemal w równym tempie dla wszystkich, niezależnie od wykształcenia. Jeżeli chcielibyśmy zachować średnią liczbę lat pobierania świadczenia na poziomie zbliżonym do tego z lat 50., powinniśmy wiek emerytalny stopniowo podnosić. Nie robiąc tego do 201 0 r ., stanęliśmy przed koniecznością dogonienia średniego trwania życia, co oznacza podnoszenie wieku emerytalnego o ok. 3 m iesiące co roku. Dokładnie takie tempo zakładała odwołana ostatnio reforma wieku emerytalnego.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane