statystyki

Czy nowe rozporządzenie unijne ograniczy przenoszenie produkcji między krajami EOG

autor: Grzegorz Kokoszkiewicz11.07.2017, 09:41; Aktualizacja: 11.07.2017, 10:06
W praktyce interpretacja terminu „zamknięcie działalności” budziła wiele wątpliwości.

W praktyce interpretacja terminu „zamknięcie działalności” budziła wiele wątpliwości.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska zdecydowała się na zmianę warunków przyznawania pomocy publicznej na inwestycje przedsiębiorców. Jednak w obowiązujących od 10 lipca przepisach pozostawiła furtkę.

Komisja Europejska zmieniła zasady udzielenia pomocy publicznej na inwestycje przedsiębiorców na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Według nowych przepisów przedsiębiorcy nie otrzymają wsparcia od krajowej instytucji publicznej, w formie np. dotacji czy zwolnienia podatkowego, jeżeli ich inwestycje prowadzą do przeniesienia tej samej lub podobnej działalności lub jej części w ramach grupy kapitałowej pomiędzy krajami EOG. Nowe przepisy weszły w życie 10 lipca 2017 r.

Zmiana definicji

W połowie czerwca tego roku Komisja Europejska (KE) przyjęła rozporządzenie nr 2017/1084*, które wprowadziło istotne zmiany w rozporządzeniu Komisji (UE) z 17 czerwca 2014 r. nr 651/2014 uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym (Dz.Urz. UE z 2014 r. L 187, s. 1). W nowych przepisach zastąpiono dotychczasową definicję „zamknięcia działalności” definicją „przeniesienia działalności”, co może istotnie wpłynąć na zasady udzielania wsparcia dla przedsiębiorców oraz podejmowania przez nich decyzji dotyczących lokalizacji inwestycji na obszarze EOG. Brak spełnienia przez przedsiębiorcę warunku dotyczącego przeniesienia działalności będzie rodził konieczność notyfikacji pomocy publicznej do KE. Nowe przepisy dotyczą zarówno MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw.

Dawniej notyfikacja przy zamknięciu

W dotychczas obowiązującym rozporządzeniu nr 651/2014 za „zamknięcie działalności” uznaje się zamknięcie takiej samej lub podobnej działalności (sklasyfikowanej w ramach tego samego czterocyfrowego kodu klasyfikacji statystycznej NACE) na terytorium EOG w ciągu dwóch lat poprzedzających wniosek o przyznanie pomocy inwestycyjnej lub konkretne plany zamknięcia takiej działalności w ciągu dwóch lat od zakończenia inwestycji, której dotyczy wniosek o pomoc. Przypadek zamknięcia działalności powinien być weryfikowany na poziomie całej grupy kapitałowej w EOG. Jeżeli np. przedsiębiorca w Polsce ubiegał się o dotację na utworzenie centrum badawczo-rozwojowego, ale jednocześnie inny powiązany podmiot z grupy kapitałowej planował likwidację takiej samej lub podobnej działalności np. w Finlandii, to wsparcie publiczne w Polsce mogło być udzielone tylko pod warunkiem otrzymania akceptacji Komisji Europejskiej w procedurze notyfikacyjnej.

W praktyce interpretacja terminu „zamknięcie działalności” budziła wiele wątpliwości. Dlatego definicja została doprecyzowana, a jednocześnie zaostrzona, poprzez opublikowany przez KE (w marcu 2015 r.) dokument w formie najczęściej zadawanych pytań (ang. FAQ). Według KE definicja ta obejmuje również „częściowe zamknięcie działalności”, które prowadzi do znacznej utraty miejsc pracy, rozumianej jako redukcja 100 miejsc pracy w jednym zakładzie lub 50 proc. siły roboczej danego zakładu. Ze względu na swoją formę dokument ten nie stanowił jednak powszechnie obowiązującego prawa. Jednak zaostrzone rozumienie definicji zamknięcia działalności zostało zastosowane w praktyce przez polskie władze przy udzielaniu dotacji z funduszy UE czy zwolnień podatkowych w specjalnych strefach ekonomicznych.

W marcu 2016 r. to doprecyzowane znaczenie definicji „zamknięcia działalności” zostało zaproponowane przez KE jako zmiana rozporządzenia nr 651/2014, aktu prawnego mającego bezpośrednie stosowanie w krajach EOG.

Po zmianach przeniesienie


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane