Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, biura turystyczne zasypują rynek ofertami, kusząc klientów atrakcyjnymi cenami. Przed podjęciem decyzji o zakupie wycieczki statkiem rejsowym warto przyjrzeć się jednak już ofertom first minute na sezon zima 2017/2018.

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają na wakacje. Zgodnie z badaniem Ipsos, przeprowadzonym dla firmy Mondial Assistance, w 2016 roku na urlop wybierało się ponad 17 milionów naszych rodaków. To prawie 1,5 miliona więcej niż w roku 2015. Wielu Polaków wybiera wycieczki first minute. Ten zaczerpnięty z języka angielskiego termin oznacza oferty turystyczne dostępne w sprzedaży z dużym wyprzedzeniem czasowym. Letni sezon wakacyjny jeszcze się nie zaczął, a firmy turystyczne już kuszą ofertą egzotycznych wyjazdów zimowych. Wykupując ofertę first minute, można skorzystać z bonusów oferowanych przez biura podróży: licznych rabatów cenowych, dodatkowych ubezpieczeń w cenie (np. od kosztów rezygnacji z oferty) i wielu innych.


Na wakacje można wybrać się samochodem, autokarem czy samolotem. Dobrą alternatywą są jednak statki wycieczkowe. Rejs to bez wątpienia niezapomniana przygoda i możliwość zwiedzania świata bez konieczności zmiany środków transportu i przepakowywania walizek. Współczesne statki wycieczkowe oferują liczne atrakcje, takie jak restauracje, bary, baseny, tory do minigolfa czy kręgielnie. Na rejs można wybrać się niemal wszędzie – poczynając od Wysp Karaibskich, a kończąc na Japonii. Coraz większą popularnością cieszą się także rejsy z polskim pilotem, które w swojej ofercie ma Atlas Tours http://www.namorzu.pl/rejsy-egzotyczne-z-pilotem.html. Towarzyszy on pasażerom już od samego początku wycieczki (wyjazdu lub wylotu z Polski) i jest obecny podczas całej wyprawy. W trakcie rejsów z polskim pilotem organizowane są także wycieczki fakultatywne, podczas których turyści oprowadzani są przez polskiego przewodnika.


Karaiby – nie tylko dla piratów!


Wakacje na Karaibach można zaplanować o każdej porze roku. Tamtejsze temperatury latem i zimą różnią się co najwyżej o kilka stopni. Standardowa temperatura oscyluje między 25 a 30°C. Najlepszą porą na urlop w tym miejscu jest jednak pora sucha. Czas jej trwania różni się nieco między poszczególnymi wyspami, ale zazwyczaj jest to okres od listopada do kwietnia.


Do zalet Karaibów należą dość wysokie temperatury, egzotyczna roślinność i błoga, leniwa atmosfera, a także różnorodność pejzażu. Decydując się na rejs na Karaiby, mamy możliwość odwiedzenia różnych wysp, spośród których każda powita nas nieco inną przyrodą, zwyczajami, zabytkami. Martynika – jako zamorski departament Francji – łączy w sobie francuską oprawę z typowo karaibskimi krajobrazami. Antigua to zarówno plaża i przejrzysta woda, jak i zabytki przypominające o kolonialnej przeszłości. Podczas rejsu na Kubę lub Dominikanę możliwy jest często dłuższy pobyt na tych wyspach.


Rejsy 1001 nocy


Choć od niedawna bezpośrednie loty łączą Warszawę z Dubajem czy Ad-Dauha, lepszym pomysłem na zwiedzenie krajów Półwyspu Arabskiego może okazać się rejs statkiem wycieczkowym. Możemy w ten sposób połączyć zwiedzanie najciekawszych atrakcji kilku państw. Podczas jednej podróży warto zajrzeć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i zobaczyć niesamowite budynki oraz sztuczne wyspy Dubaju, a także dostać się do Omanu. Istnieje również mnóstwo innych opcji: np. zwiedzanie Akaby w Jordanii oraz indyjskiego Bombaju. Amatorzy klimatów Bliskiego Wschodu z pewnością zainteresują się także rejsem umożliwiającym zwiedzenie zabytków południowej Hiszpanii – zarówno tych z czasów dominacji arabskiej, jak i późniejszych, a także marokańskiej Casablanki.


Rajskie wyspy w zasięgu ręki


Rajskie wyspy to nie tylko Karaiby. Rejsy transkontynentalne otwierają przed nami możliwość odwiedzenia egzotycznych krain Oceanu Indyjskiego – od Madagaskaru, przez Mauritius, aż po Seszele i Malediwy. Tutaj temperatura powietrza i wody jest przez cały rok praktycznie taka sama. Pora deszczowa trwa tu natomiast w czasie polskiej zimy, więc chociaż są to kierunki zdecydowanie całoroczne, osoby chcące uniknąć choćby kropli deszczu powinny wybrać rejs późną wiosną, latem albo wczesną jesienią. Pora deszczowa na Seszelach trwa na przykład od grudnia do marca.


Rejs statkiem wycieczkowym to świetny pomysł na ciekawą i wygodną podróż do egzotycznych zakątków świata. Warto dodać, że wiele ofert rejsowych gwarantuje opiekę polskiego pilota.