statystyki

Trzeci sektor bez państwowego wsparcia

autor: Tomasz Żółciak04.07.2017, 07:52; Aktualizacja: 04.07.2017, 09:08
Dokument

106 tys. stowarzyszeń jest zarejestrowanych w Polsce.źródło: ShutterStock

Tysiące NGO straci dostęp do finansowego wsparcia od państwa. Powodem jest budowa nowego systemu, w ramach którego pieniądze rozdzielać będzie jedna instytucja.

Chodzi o funkcjonujący przy Ministerstwie Rodziny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO), w ramach którego corocznie do fundacji i stowarzyszeń trzeciego sektora (NGO) w drodze konkursów trafia ok. 60 mln zł. Z tych pieniędzy finansowane są przedsięwzięcia organizacji pozarządowych. Wygląda na to, że rząd zawiesi wypłaty.

Konkursy – stop

– Na jednym z posiedzeń Rady Działalności Pożytku Publicznego pan Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor departamentu społeczeństwa obywatelskiego w KPRM, zapytany o to, co z programem FIO, zapowiedział, że zostanie on przeniesiony do Narodowego Centrum i zmieniony zgodnie z nowymi priorytetami. Co może spowodować, że jakikolwiek nowy konkurs w ramach FIO zostanie ogłoszony dopiero w połowie przyszłego roku – mówi Łukasz Domagała z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP). – Z reguły organizacje pozarządowe szykują się do naborów na jesieni, więc przerwa może być nawet półroczna – dodaje. OFOP skierowała już list otwarty do premier Beaty Szydło w tej sprawie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów kierunkowo przyjęła kontrowersyjny projekt ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego „Instytut Wolności”. Zakłada on, że państwowe dotacje dla organizacji pozarządowych będzie rozdzielać jedna instytucja, a nie ministerstwa. Narodowe Centrum (być może przybierze nazwę „Centrum na rzecz Wolności”) ma rozpocząć działalność we wrześniu i przejąć od resortu rodziny zarządzanie FIO. To właśnie w związku z tymi przetasowaniami kroplówka finansowa dla NGO może zostać wstrzymana.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane