statystyki

Trzeci sektor bez państwowego wsparcia

autor: Tomasz Żółciak04.07.2017, 07:52; Aktualizacja: 04.07.2017, 09:08
Dokument

106 tys. stowarzyszeń jest zarejestrowanych w Polsce.źródło: ShutterStock

Tysiące NGO straci dostęp do finansowego wsparcia od państwa. Powodem jest budowa nowego systemu, w ramach którego pieniądze rozdzielać będzie jedna instytucja.

Chodzi o funkcjonujący przy Ministerstwie Rodziny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO), w ramach którego corocznie do fundacji i stowarzyszeń trzeciego sektora (NGO) w drodze konkursów trafia ok. 60 mln zł. Z tych pieniędzy finansowane są przedsięwzięcia organizacji pozarządowych. Wygląda na to, że rząd zawiesi wypłaty.

Konkursy – stop

– Na jednym z posiedzeń Rady Działalności Pożytku Publicznego pan Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor departamentu społeczeństwa obywatelskiego w KPRM, zapytany o to, co z programem FIO, zapowiedział, że zostanie on przeniesiony do Narodowego Centrum i zmieniony zgodnie z nowymi priorytetami. Co może spowodować, że jakikolwiek nowy konkurs w ramach FIO zostanie ogłoszony dopiero w połowie przyszłego roku – mówi Łukasz Domagała z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP). – Z reguły organizacje pozarządowe szykują się do naborów na jesieni, więc przerwa może być nawet półroczna – dodaje. OFOP skierowała już list otwarty do premier Beaty Szydło w tej sprawie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów kierunkowo przyjęła kontrowersyjny projekt ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego „Instytut Wolności”. Zakłada on, że państwowe dotacje dla organizacji pozarządowych będzie rozdzielać jedna instytucja, a nie ministerstwa. Narodowe Centrum (być może przybierze nazwę „Centrum na rzecz Wolności”) ma rozpocząć działalność we wrześniu i przejąć od resortu rodziny zarządzanie FIO. To właśnie w związku z tymi przetasowaniami kroplówka finansowa dla NGO może zostać wstrzymana.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane