statystyki

OECD chce wstrząsnąć światem globalizacji

autor: Katarzyna Stańko04.07.2017, 07:52; Aktualizacja: 04.07.2017, 08:10
Nierówności społeczne, będąc źródłem napięć społecznych, w efekcie stają się zagrożeniem dla demokracji

Nierówności społeczne, będąc źródłem napięć społecznych, w efekcie stają się zagrożeniem dla demokracjiźródło: ShutterStock

Politycy zmieniają spojrzenie na wolny rynek. Nierówności społeczne stają się najważniejszym problemem społeczno-gospodarczym. – Wstrząśnijmy globalizacją, nie poprawiajmy jej – mówił Ángel Gurría na corocznym spotkaniu ministrów krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), klubu krajów rozwiniętych, do których Polska dołączyła w 1997 r.

 Gurría jest szefem OECD, ekonomistą, politykiem i menadżerem z ambicją przekształcenia organizacji z rodzaju think tanku, którego początki sięgają jeszcze 1947 r. oraz planu Marshalla, w ważnego gracza kreującego światową politykę gospodarczą i społeczną.

Pieniądze z planu Marshalla, które dystrybuowało OECD, miały pomóc Europie w odbudowie po II wojnie światowej. Polska pod presją ZSRR odrzuciła tę pomoc. Dziś organizacja 35 państw jest rodzajem zaplecza intelektualnego i analitycznego m.in. dla krajów tworzących grupę G20. – Jeśli rządy nie wprowadzą radykalnych zmian, owoce wzrostu zostaną zatopione przy kolejnym kryzysie – ostrzegał sekretarz generalny OECD, podkreślając sukcesy w zwalczaniu rajów podatkowych i apelując o tworzenie kolejnych międzynarodowych standardów w tym zakresie.

Gurría i jego prawa ręka Gabriela Ramos chcą przekonać przywódców do zmiany myślenia o globalizacji oraz wzroście PKB. Oddać cesarzowi (państwu), co cesarskie (podatki), to dziś dewiza wielu ekonomistów i polityków pracujących w organizacji. Opodatkować globalne korporacje, w lepszy sposób kontrolować przepływy finansowe, a nawet zatrzymać swobodną wędrówkę kapitału po świecie, który maksymalizując zyski, pomija koszt społeczny. Te postulaty słychać coraz częściej podczas debat współorganizowanych przez OECD, na które przyjeżdżają ekonomiści i politycy z całego świata.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane