Czy Rumunia będzie musiała zapłacić blisko 4,5 miliarda dolarów za ochronę środowiska i swoich obywateli?

03.07.2017, 11:24; Aktualizacja: 03.07.2017, 11:29
Spór o dostęp do zasobów złota w Rosia Montană toczy się od 18 lat, a plan uruchomienia odkrywki stał się przyczyną największych protestów na tle ekologicznym w tym kraju, w których ponad 30 tys. osób wyszło na ulice Bukaresztu.

Spór o dostęp do zasobów złota w Rosia Montană toczy się od 18 lat, a plan uruchomienia odkrywki stał się przyczyną największych protestów na tle ekologicznym w tym kraju, w których ponad 30 tys. osób wyszło na ulice Bukaresztu.źródło: ShutterStock

Kanadyjska firma wydobywcza domaga się od Rumunii 4 miliardów 400 milionów dolarów odszkodowania przed trybunałem arbitrażowym za to, że rząd tego kraju odmówił jej zgody na wydobycie złota w Rosia Montană. To blisko trzykrotność rocznego budżetu Rumunii na ochronę zdrowia, a zarazem prawdopodobnie najwyższa kwota, jakiej kiedykolwiek domagano się przed trybunałem przy Banku Światowym. Firma Gabriel Resources wniosła sprawę w ubiegłym roku, a teraz ujawniła wysokość roszczenia. Zdaniem Instytutu Globalnej Odpowiedzialności to oburzająca forma nacisku na państwo, które podjęło suwerenną decyzję w imię ochrony środowiska i dobra obywateli.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Informacja prasowa
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane