Pierwszy stopień zasilania oznacza dostawy gazu zgodne z umowami.

Będzie on obowiązywał od godziny 22 w czwartek do godziny 10 w piątek. Taki sam stopień zasilania operator przewiduje do godz. 22 w piątek.

W środę weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia ograniczeń w poborze gazu ziemnego dla niektórych odbiorców. Umożliwia ono wprowadzenie ograniczeń w poborze gazu przez największych odbiorców przemysłowych pobierających pow. 417 m sześc. gazu na 1 godzinę, m.in. zakłady chemiczne i azotowe.

Sygnałem do tego jest ogłoszenie przez Gaz-System odpowiedniego stopnia zasilania.

Możliwe ograniczenia są związane z wstrzymaniem dostaw gazu do Polski przez Ukrainę

Ograniczenia w poborze gazu są wprowadzane przez odbiorców po ogłoszeniu stopnia zasilania od 2 do 10. Im wyższy stopień zasilania, tym mniej gazu mogą odbierać odbiorcy przemysłowi objęci ograniczeniami ustawowymi.

Informacje w sprawie obowiązujących stopni zasilania są podawane w komunikatach ogłaszanych przez Program I Polskiego Radia ok. godz. 8 i godz. 20 oraz na stronach internetowych www.gaz-system.pl.

Możliwe ograniczenia są związane z wstrzymaniem dostaw gazu do Polski przez Ukrainę. W ubiegłym tygodniu Rosja wstrzymała dostawy dla tego kraju, a w tym tygodniu dostawy przez Ukrainę przestały docierać do odbiorców europejskich.