statystyki

Weryński: Si vis pacem, para bellum. Jak to jest po polsku?

autor: Maciej Weryński13.06.2017, 08:43; Aktualizacja: 13.06.2017, 09:17
gmo-rolnictwo

Może powinniśmy (my – Polska) raczej sprzeciwić się podpisaniu układu CETA, który bocznymi drzwiami i tak wprowadzi organizmy modyfikowane do obrotu w Polsceźródło: ShutterStock

 Niejedną stronę poświęciliśmy w „Prawniku” na teksty o trudnej sztuce pisania uzasadnień. Zazwyczaj chodziło o sędziów, którzy miewają z tym szczególnie irytujące obywateli problemy – pisują zawile, powtarzają sentencję i w niczym zwykłemu człowiekowi nie tłumaczą jej motywów.

Jak się okazuje, problemy miewają także przedstawiciele dwóch pozostałych władz. Prawdziwą perełkę można znaleźć w uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1424), a dokładniej w ocenie jej skutków ekonomicznych. A jeszcze dokładniej: w uzasadnieniu, dlaczego uprawy powinni kontrolować inspektorzy chodzący zawsze (przynajmniej) dwójkami.

Po pierwsze, bo „planowane kontrole z zakresu GMO należą do tzw. kontroli wrażliwych społecznie (...)”. Skąd to przeświadczenie? „Z doświadczeń Inspekcji wynika, że w spornych kwestiach, a założenia projektowanej ustawy pozwalają przewidywać, że takie wystąpią praktycznie w każdym postępowaniu odwoławczym i sądowym, bardzo trudna lub wręcz niemożliwa jest obrona stanowisk Inspekcji w przypadku spraw w sądzie, w których kontrole były prowadzone przez 1 osobę”. Czyli powód jest chwalebny: podziwu godna zapobiegliwość w połączeniu z doświadczeniem.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Michał Perdjon(2017-10-25 22:35) Zgłoś naruszenie 00

    Po 33% treści artykułu zgadzam się z w 100% z autorem. Żywność modyfikowana genetycznie produkowana jest na olbrzymią skalę przez firmę, której nazwa nie przejdzie mi przez usta. Firma ta produkuje między innymi aspartam używany w dobrze znanych napojach gazowanych, produkuje GMO i uwaga była producentem broni chemicznej dla Stanów Zjednoczonych używanej w podczas wojny w Wietnamie. Ta sama firma po latach chce przekonać władze Wietnamu, że GMO to najlepsze co może spotkać ten kraj; to lekarstwo na wzajemnie komplementarne problemy demograficzne i ekonomiczne…Si vis pacem, para bellum! Dziękuję za dobry jak zawsze tekst!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane