- Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński podtrzymał opinię, że nie ma powodów uzasadniających podwyższanie stóp procentowych do końca 2018 r.

"W Radzie jest tak zróżnicowane towarzystwo naukowe, że naprawdę nie przegapi tego momentu, kiedy trzeba będzie coś robić. Ale ja osobiście do końca 2018 nawet - tak odważnie mówię - […] nie widzę tego, byśmy stopy mieli podwyższać" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. Rada w komunikacie podtrzymała, że ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone.

Reklama

Po majowym posiedzeniu RPP Glapiński mówił, że część członków Rady zakłada, iż prawdopodobieństwo zmian stóp w połowie przyszłego roku będzie bardzo duże. Podkreślił również, że mówiąc w swoim imieniu, spodziewa się, iż do podwyżki stóp procentowych może nie dojść do końca 2018 r., jeśli inflacja będzie się kształtowała tak, jak można oczekiwać.