statystyki

Wiceprzewodniczący KE: Silna UE potrzebuje silnego euro

02.06.2017, 07:07; Aktualizacja: 02.06.2017, 11:40
euro, pieniądze, monety

Wspólna waluta jest jednym z najbardziej konkretnych osiągnięć UE.źródło: ShutterStock

W obliczu wyzwań, przed jakimi stoi współczesna Europa, Komisja Europejska rozpoczyna szeroko zakrojoną debatę na temat przyszłości UE.

Ważnym punktem tej debaty będzie wspólna waluta. Integracja gospodarcza i walutowa wzmacniają Unię od wielu lat. Z euro korzysta obecnie aż 340 mln Europejczyków w 19 krajach. Jest to druga najczęściej używana waluta na świecie. Euro zapewnia stabilność cen i jest elementem codziennego życia większości Europejczyków.

Jednak kryzys finansowy – choć rozpoczął się poza Europą i z powodów niezwiązanych z euro – pokazał, że sposób wprowadzenia wspólnej waluty nie był wolny od błędów. Długotrwały kryzys społeczny w wielu krajach UE spowodował zachwianie wiary w skuteczność euro. Od czasu kryzysu wprowadzane są znaczące reformy, które częściowo pozwoliły wypełnić luki i skorygować niedociągnięcia w systemie euro. Daleko nam jednak jeszcze do ukończenia procesu integracji gospodarczej i utworzenia odpornej na wstrząsy ekonomiczne unii gospodarczej i walutowej. Robienie postępów w tej dziedzinie nie jest łatwe, ponieważ w grę wchodzą różne opinie i stanowiska. Komisja właśnie opublikowała dokument otwierający debatę o przyszłości Europy, której celem jest osiągnięcie konsensu – wspólnej wizji – w sprawie euro.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane