statystyki

Wiceprzewodniczący KE: Silna UE potrzebuje silnego euro

02.06.2017, 07:07; Aktualizacja: 02.06.2017, 11:40
euro, pieniądze, monety

Wspólna waluta jest jednym z najbardziej konkretnych osiągnięć UE.źródło: ShutterStock

W obliczu wyzwań, przed jakimi stoi współczesna Europa, Komisja Europejska rozpoczyna szeroko zakrojoną debatę na temat przyszłości UE.

Ważnym punktem tej debaty będzie wspólna waluta. Integracja gospodarcza i walutowa wzmacniają Unię od wielu lat. Z euro korzysta obecnie aż 340 mln Europejczyków w 19 krajach. Jest to druga najczęściej używana waluta na świecie. Euro zapewnia stabilność cen i jest elementem codziennego życia większości Europejczyków.

Jednak kryzys finansowy – choć rozpoczął się poza Europą i z powodów niezwiązanych z euro – pokazał, że sposób wprowadzenia wspólnej waluty nie był wolny od błędów. Długotrwały kryzys społeczny w wielu krajach UE spowodował zachwianie wiary w skuteczność euro. Od czasu kryzysu wprowadzane są znaczące reformy, które częściowo pozwoliły wypełnić luki i skorygować niedociągnięcia w systemie euro. Daleko nam jednak jeszcze do ukończenia procesu integracji gospodarczej i utworzenia odpornej na wstrząsy ekonomiczne unii gospodarczej i walutowej. Robienie postępów w tej dziedzinie nie jest łatwe, ponieważ w grę wchodzą różne opinie i stanowiska. Komisja właśnie opublikowała dokument otwierający debatę o przyszłości Europy, której celem jest osiągnięcie konsensu – wspólnej wizji – w sprawie euro.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane