statystyki

Krok wstecz ws. nocnych dyżurów aptek

autor: Patryk Słowik16.05.2017, 07:36; Aktualizacja: 16.05.2017, 10:00
apteka

Orzecznictwo w ostatnich miesiącach szło w kierunku korzystnym dla farmaceutówźródło: ShutterStock

Właściciel placówki musi liczyć się z tym, że działa na szczególnym rynku. To zaś może oznaczać nałożenie na niego pewnych obowiązków. Takie wnioski płyną z wyroku WSA w Łodzi (sygn. III SA/Łd 1/17).

Sprawa jest o tyle istotna, że orzecznictwo w ostatnich miesiącach szło w kierunku korzystnym dla farmaceutów. Sądy podkreślały, że zobowiązywanie ich do nocnych dyżurów (nieodpłatnych), podczas gdy zainteresowanie pacjentów jest niewielkie, stanowi nadmierne ograniczenie swobody działalności gospodarczej. Łódzki sąd uznał jednak, że choć rzeczywiście można mówić o ograniczeniu dla biznesu, to istotniejsza jest ochrona zdrowia publicznego. Jednocześnie skarżący uchwałę rady powiatu podmiot nie był w żaden sposób dyskryminowany. Został bowiem stworzony harmonogram dyżurów, przez co inne apteki były równie często zobligowane do działania w porze nocnej.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane