statystyki

Co szósta średnia i duża firma w ubiegłym roku przyniosła straty

autor: Janusz K. Kowalski15.05.2017, 07:24; Aktualizacja: 15.05.2017, 08:35
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć grafikę.

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć grafikę.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dane za pierwsze półrocze ubiegłego roku wskazywały na to, że po następnych sześciu miesiącach może zostać pobity rekord z roku poprzedniego, gdy liczba firm z ujemną rentownością była najmniejsza od ponad dekady. Ale tak się nie stało. Zamiast spodziewanego spadku liczby firm pod kreską mieliśmy jej wzrost.

Jak wynika z danych GUS, w całym 2016 r. wśród 8,3 tys. firm przemysłowych prowadzących księgi rachunkowe i zatrudniających co najmniej 50 osób ponad 1,3 tys. było deficytowych. To o 101 więcej niż w roku poprzednim. Był to pierwszy po trzech latach spadku wzrost liczby podmiotów z ujemną rentownością.

Nie było to przypadkowe. W drugiej połowie roku zaczęły bowiem dość szybko rosnąć m.in. ceny surowców na rynkach światowych, po tym jak w pierwszych sześciu miesiącach były bardzo niskie. W efekcie na przykład ropa naftowa była w grudniu o 43,9 proc. droższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, miedź podrożała o 22 proc., ceny aluminium podskoczyły o 15,4 proc., a ceny rudy żelaza wzrosły aż dwukrotnie. Firmy nie mogły jednak w całości przerzucić wzrostu cen surowców na ceny produkowanych przez siebie wyrobów ze względu na dużą konkurencję na rynku krajowym. – To spowodowało, że część przedsiębiorstw zamiast zysków wypracowała straty i dołączyła do tych, które wcześniej notowały deficyt z innych powodów – ocenia Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • podsłyszane(2017-05-15 18:46) Zgłoś naruszenie 30

    Co szósta średnia i duża firma w ubiegłym roku przyniosła straty?Oczywiście na papierze?W rzeczywistości jest inaczej.Jest zysk i to duży.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane