Zmiany w przepisach, które wprowadza Ministerstwo Rozwoju, dotyczą pewności i dobrego otoczenia prawnego do prowadzenia działalności gospodarczej, odciążeniu przedsiębiorców oraz stymulowaniu innowacyjności - powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz w czwartek sejmowej komisji.

Emilewicz przedstawiła sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji informację ministra rozwoju i finansów na temat aktualnych i planowanych regulacji prawnych oraz uproszczeń przepisów dotyczących prowadzenia małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak podkreśliła, zarówno pakiet 100 zmian dla przedsiębiorców, jak i Konstytucja Biznesu, czy ulga inwestycyjna są powszechnie bardzo dobrze przyjmowanymi rozwiązaniami.

Wprowadzane przez MR zmiany podzieliła na trzy grupy. "Pierwsza dotyczy pewności i dobrego otoczenia prawnego do prowadzenia działalności gospodarczej; tutaj to jest przede wszystkim konstytucja dla biznesu, która ma takie gwarancje dać" - mówiła wiceminister.

"Druga rzecz to jest rzeczywiście duży pakiet dedykowany małym, średnim i mikroprzedsiębiorcom, który ma odciążyć ich i wprowadzić pewną proporcjonalność w obciążeniach związanych z płatnościami, z daninami publicznymi adekwatnymi do dochodów i przychodów" - kontynuowała.

"No i wreszcie trzecia rzecz to jest stymulowanie innowacyjności (...) za sprawą zarówno aktywnego obniżania obciążeń związanych z nabywaniem technologii i wprowadzaniem nowych usług, ale także budową parku maszyn takiego, który będzie sprawiał, że te nowe, innowacyjne usługi będą mogły w firmach powstawać" - dodała.