statystyki

Koniec stagnacji. Nadchodzą czasy betonu

autor: Konrad Majszyk19.04.2017, 07:51; Aktualizacja: 19.04.2017, 08:06
budowa drogi

Cement będzie potrzebny m.in. do zbudowania 810 km dróg ekspresowych i autostradźródło: ShutterStock

Polska branża cementowa cieszy się ze spodziewanego ożywienia. I martwi nowymi przepisami unijnymi.

Jak wyliczył Andrzej Ptak, prezes Grupy Ożarów, branża cementowa w Polsce każdego roku odprowadza do państwowej kasy w formie podatków od 1,5 do 1,7 mld zł. Zdarzają się gminy, którym cementownie zapewniają nawet do 50 proc. wpływów budżetowych. Takimi „cementowymi” samorządami są m.in. Ożarów, Małogoszcz, Gogolin i Sitkówka-Nowiny.

Murowany interes na horyzoncie

W minionym roku, według wstępnych szacunków, sprzedano w Polsce 15,7 mln ton cementu – mniej więcej tyle samo, co rok wcześniej. To niewiele w porównaniu z boomem z 2011 r., kiedy nabywców znalazło prawie 19 mln ton. To również daleko od wykorzystania pełnych mocy produkcyjnych branży.

Mniejsze zapotrzebowanie wynika m.in. ze zbiegnięcia się dwóch perspektyw UE oraz wstrzymania przetargów w drogownictwie i kolejnictwie.

Branża cementowa przyszłość widzi jednak w bardziej różowych barwach. Rynkowe prognozy zakładają kilkuprocentowy roczny wzrost popytu co najmniej do 2021 r. – W tym roku produkcja powinna przekroczyć 16 mln ton, a rok później 17 mln ton. Sprzyjać temu powinny rozpoczynające się inwestycje finansowane z obecnej perspektywy UE i programy rządowe, na przykład „Mieszkanie+” – ocenia Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

Profesor Jan Deja z Akademii Górniczo-Hutniczej szacuje, że popyt na cement kreują w ok. 30 proc. inwestycje w infrastrukturę, te kubaturowe (np. biura i magazyny) w ponad 25 proc., a mieszkaniówka w ponad 15 proc.

– Od kilku lat znaczącym zamawiającym są firmy energetyczne inwestujące na przykład w budowę nowych bloków w Elektrowni Opole – zauważa prof. Deja.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane