statystyki

Unijne dotacje: Polska ma czas do końca czerwca na spełnienie warunków

autor: Tomasz Żółciak19.04.2017, 07:51; Aktualizacja: 19.04.2017, 07:58
kasa, monety, pieniądze, finanse

Jeśli do końca czerwca nie podgonimy, Bruksela zawiesi nam kilka miliardów euro unijnych dotacji. Teoretycznie sytuacja nie wygląda najgorzej.źródło: ShutterStock

Wciąż zalegamy z dwoma warunkami, jakie musimy spełnić, aby Unia mogła refundować nam projekty. Jeśli nie przyśpieszymy, będzie niedobrze.

Jeśli do końca czerwca nie podgonimy, Bruksela zawiesi nam kilka miliardów euro unijnych dotacji. Teoretycznie sytuacja nie wygląda najgorzej. Zgodnie z unijnymi wymogami Polska – podobnie jak inne kraje członkowskie – powinna wypełnić tzw. warunki ex ante (29 tematycznych i 7 ogólnych) – by móc dalej liczyć na refundację poniesionych kosztów przy inwestycjach unijnych. Do wypełnienia pozostają nam wciąż dwa warunki. Pierwszy dotyczy gospodarki wodnej, drugi – gospodarki odpadami. Jakiekolwiek opóźnienie w ich wdrażaniu może nas sporo kosztować.

Jeśli chodzi o ten pierwszy warunek, odpowiada za niego rząd. Chodzi o przyjęcie nowego prawa wodnego. Miało być gotowe na rok 2017. Jeśli dobrze pójdzie, wejdzie w życie z początkiem lipca. – Problem jest i nie ma się co pocieszać, że inne kraje też mają kłopoty – przyznał Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Komisja Europejska i tak wydłużyła państwom członkowskim termin spełnienia warunków. Pierwotnie określony był na koniec 2016 r., ale jako że większość krajów miała z tym kłopoty, dano im kolejne pół roku (jedynie 8 krajów spełniło dotychczas wszystkie warunki ex ante). Istnieje obawa, że cierpliwość Komisji już się wyczerpała. Jeśli do końca czerwca nie wypełnimy warunków, KE będzie mogła zawiesić nam prawo do refundacji środków z tych obszarów. W przypadku samego prawa wodnego mowa o kwocie rzędu 3,5 mld euro.

Jerzy Kwieciński podkreśla, że co prawda inwestycje dalej będą mogły być realizowane, ale Polska nie będzie mogła występować do Brukseli o zwrot części poniesionych przy tym kosztów.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane