statystyki

Koniec elektrośmiecenia. Normy ostro w górę

autor: Patryk Słowik19.04.2017, 07:30; Aktualizacja: 19.04.2017, 07:42
Artykuł 20 ust. 1 obowiązującej od początku roku ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1688) określa, że podmiot wprowadzający urządzenia do obrotu obowiązany jest do osiągnięcia minimalnych poziomów zbierania tych zużytych.

Artykuł 20 ust. 1 obowiązującej od początku roku ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1688) określa, że podmiot wprowadzający urządzenia do obrotu obowiązany jest do osiągnięcia minimalnych poziomów zbierania tych zużytych.źródło: ShutterStock

Sprzedawcy sprzętu elektrycznego i elektronicznego zmiany odczują już w najbliższym roku. Przede wszystkim w postaci uderzenia po kieszeni, gdyż przyjęte w projekcie rozporządzenia ministra środowiska progi wydają się wysokie. Z drugiej jednak strony podyktowane są one naszymi zobowiązaniami unijnymi.

Ponadto – na co wskazuje resort środowiska w uzasadnieniu projektu – rozwinąć powinien się sektor małych i średnich przedsiębiorstw specjalizujących się w zbieraniu odpadów.

Artykuł 20 ust. 1 obowiązującej od początku roku ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1688) określa, że podmiot wprowadzający urządzenia do obrotu obowiązany jest do osiągnięcia minimalnych poziomów zbierania tych zużytych. Wynoszą one zgodnie z ustawą do końca 2020 r. nie mniej niż 40 proc. średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu. Od początku 2021 r. próg ten będzie wynosił nie mniej niż 65 proc. średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu albo 85 proc. masy zużytego sprzętu wytworzonego na terytorium kraju. To wierna transpozycja art. 7 ust. 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE.

Resort środowiska uznał jednak, że przeskok o kilkadziesiąt punktów procentowych z dnia na dzień może być dla przedsiębiorców wprowadzających elektrosprzęt do obrotu trudny do osiągnięcia. Już teraz są bowiem kłopoty ze spełnianiem niewyśrubowanych norm. Dowód? Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że zbieramy obecnie niecałe 40 proc. tego, co jest wprowadzane na rynek. Niespełniona jest więc nawet norma minimalna.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane