statystyki

Kierowcy chcą być delegowani, rząd i pracodawcy są przeciwko

autor: Piotr Szymaniak06.04.2017, 07:50; Aktualizacja: 06.04.2017, 07:54
Z uwagi na specyficzny charakter tej gałęzi przemysłu o wyłączenie spod dyrektywy transportu drogowego zabiegają zarówno rząd, jak i przewoźnicy.

Z uwagi na specyficzny charakter tej gałęzi przemysłu o wyłączenie spod dyrektywy transportu drogowego zabiegają zarówno rząd, jak i przewoźnicy.źródło: ShutterStock

„W Europie Socjalnej konkurencyjność na rynku wewnętrznym nie może być budowana poprzez wyzysk jej obywateli” – czytamy w podpisanej wczoraj przez członków Europejskiej Federacji Pracowników Transportu (ETF) Deklaracji Warszawskiej. Zrzeszająca 3,5 mln kierowców organizacja wzywa KE do niewyłączania transportu drogowego spod dyrektywy o delegowaniu.

Stosowanie jej zasad spowodowałoby konieczność podporządkowania się pracodawców przepisom dotyczącym warunków pracy i płacy obowiązującym w państwie, w którym akurat przebywa dany kierowca. – Teraz firma wysyła kierowcę z transportem np. do Francji i pracownik przebywa tam tak długo, aż przewoźnik nie znajdzie zlecenia na transport w drugą stronę. Jeśli za czas spędzony we Francji pracodawca będzie musiał wynagradzać kierowcę według tamtejszych zasad, wówczas zmotywuje go to do sprawniejszego działania – tłumaczy Tadeusz Kucharski, przewodniczący sekcji transportu NSZZ „Solidarność”.

– Dlatego chcemy, aby od momentu przekroczenia granicy danego kraju kierowca podlegał przepisom o delegowaniu. Tymczasem słyszymy, że – wbrew wcześniejszym zamierzeniom – KE chce wyłączyć transport spod dyrektywy – dodaje związkowiec.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane