statystyki

Transport i outsourcing poprawiają bilans handlowy

autor: Łukasz Wilkowicz05.04.2017, 08:10; Aktualizacja: 05.04.2017, 08:32
pieniądze, finanse, złotówki

Wartość usług outsoursingowych centrów osiągnęła w 2016 r. 44 mld złźródło: ShutterStock

Pod pewnymi względami eksport usług daje więcej korzyści niż eksport towarów.

GOSPODARKA

Mamy kolejny rekord w zagranicznej sprzedaży usług. Jej poziom wyniósł w ub.r. 193,1 mld zł – wynika z opublikowanych danych Narodowego Banku Polskiego. Eksport usług był o 14 proc. większy niż rok wcześniej. Tempo rozwoju było dwa razy wyższe niż w przypadku zagranicznej sprzedaży towarów, na której koncentrują się analizy ekonomistów. To ostatnie spowodowane jest faktem, że w przypadku towarów nasza sprzedaż jest niemal cztery razy większa niż w usługach. Takie porównania również wskazują jednak, że znaczenie usług rośnie – w 2004 r. towary miały nad nimi jeszcze prawie pięciokrotną przewagę.

O ile w przypadku handlu towarami dopiero dwa ostatnie lata przyniosły nadwyżkę (w dużej części była ona spowodowana taniejącymi surowcami, może się więc okazać, że to tendencja przejściowa), o tyle w usługach na plusie jesteśmy od kilkunastu lat. NBP podaje porównywalne dane, począwszy od 2004 r. Od tego czasu do końca 2016 r. nasza nadwyżka wyniosła w sumie ponad 300 mld zł. W ub.r. osiągnęła najwyższy w historii poziom niemal 60 mld zł. Dla porównania – dodatnie saldo w obrotach towarowych wyniosło w minionym roku 8,5 mld zł.

Coraz więcej zarabiamy na usługach

Coraz więcej zarabiamy na usługach

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Najważniejszą branżą w naszym eksporcie usług jest transport. Jego zagraniczne przychody urosły w 2016 r. o 12 proc. (najmocniej od 2011 r.), przekraczając 50 mld zł. Choć ta kwota obejmuje także np. przesył rurociągami, to główną rolę odgrywa tu praca firm przewozowych. W tym segmencie Polska jest europejskim liderem. Poprawa nastąpiła mimo głośnych problemów związanych np. z wprowadzeniem płacy minimalnej w Niemczech, a wcześniej z embargiem w handlu z Rosją (i rosyjskimi retorsjami, które uderzyły w naszych kierowców ciężarówek).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane