statystyki

Transport i outsourcing poprawiają bilans handlowy

autor: Łukasz Wilkowicz05.04.2017, 08:10; Aktualizacja: 05.04.2017, 08:32
pieniądze, finanse, złotówki

Wartość usług outsoursingowych centrów osiągnęła w 2016 r. 44 mld złźródło: ShutterStock

Pod pewnymi względami eksport usług daje więcej korzyści niż eksport towarów.

GOSPODARKA

Mamy kolejny rekord w zagranicznej sprzedaży usług. Jej poziom wyniósł w ub.r. 193,1 mld zł – wynika z opublikowanych danych Narodowego Banku Polskiego. Eksport usług był o 14 proc. większy niż rok wcześniej. Tempo rozwoju było dwa razy wyższe niż w przypadku zagranicznej sprzedaży towarów, na której koncentrują się analizy ekonomistów. To ostatnie spowodowane jest faktem, że w przypadku towarów nasza sprzedaż jest niemal cztery razy większa niż w usługach. Takie porównania również wskazują jednak, że znaczenie usług rośnie – w 2004 r. towary miały nad nimi jeszcze prawie pięciokrotną przewagę.

O ile w przypadku handlu towarami dopiero dwa ostatnie lata przyniosły nadwyżkę (w dużej części była ona spowodowana taniejącymi surowcami, może się więc okazać, że to tendencja przejściowa), o tyle w usługach na plusie jesteśmy od kilkunastu lat. NBP podaje porównywalne dane, począwszy od 2004 r. Od tego czasu do końca 2016 r. nasza nadwyżka wyniosła w sumie ponad 300 mld zł. W ub.r. osiągnęła najwyższy w historii poziom niemal 60 mld zł. Dla porównania – dodatnie saldo w obrotach towarowych wyniosło w minionym roku 8,5 mld zł.

Coraz więcej zarabiamy na usługach

Coraz więcej zarabiamy na usługach

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Najważniejszą branżą w naszym eksporcie usług jest transport. Jego zagraniczne przychody urosły w 2016 r. o 12 proc. (najmocniej od 2011 r.), przekraczając 50 mld zł. Choć ta kwota obejmuje także np. przesył rurociągami, to główną rolę odgrywa tu praca firm przewozowych. W tym segmencie Polska jest europejskim liderem. Poprawa nastąpiła mimo głośnych problemów związanych np. z wprowadzeniem płacy minimalnej w Niemczech, a wcześniej z embargiem w handlu z Rosją (i rosyjskimi retorsjami, które uderzyły w naszych kierowców ciężarówek).


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane