Wskaźnik PMI pokazuje dobrą koniunkturę w polskiej gospodarce, optymizm przedsiębiorców i konsumentów - ocenił w poniedziałek podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.
Reklama

W poniedziałek firma Markit podała, że wskaźnik PMI dla Polski w marcu spadł do 53,5 pkt. z 54,2 pkt. w lutym, wobec prognoz na poziomie 54,6 pkt. Wskazano, że mimo spadku, był to najlepszy kwartał wzrostu od dwóch lat.

"To bardzo ważny wskaźnik (...), który z miesiąca na miesiąc szybuje. Teraz mamy lekkie, niewielkie obniżenie go, biorąc pod uwagę wskaźnik z tego miesiąca w porównaniu z poprzednim, natomiast porównując ten wskaźnik kwartał do kwartału, cały czas są wzrosty. To pokazuje pewną tendencję w polskiej gospodarce, dobrą koniunkturę i pewien optymizm, który panuje wśród przedsiębiorców, konsumentów" - powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że "zwiększa się produkcja, zwiększają się zamówienia, spada bezrobocie, zwiększa się zatrudnienie, w związku z tym ten wskaźnik właśnie to obrazuje".

"Mamy nadzieję, że również w kolejnych kwartałach takimi wynikami gospodarczymi będziemy mogli się pochwalić" - powiedział Bochenek.

Autorzy badania PMI zwrócili uwagę, że warunki gospodarcze w sektorze wytwórczym znacznie się poprawiły na skutek dalszego wzrostu wielkości produkcji, liczby nowych zamówień i poziomu zatrudnienia.

"Mimo to, tempo ekspansji było wolniejsze niż to odnotowane podczas wcześniejszych okresów badań w obecnym kwartale. Pomimo silnych presji cenowych, oczekiwania producentów odnośnie przyszłego roku były najbardziej optymistyczne od 13 miesięcy" - napisano.

Zaznaczono, że marcowy odczyt zakończył najlepszy kwartał wzrostu od dwóch lat (średnia: 54,2), a korzystny trend kwartalny opierał się między innymi na silnej styczniowej ekspansji (54,8).

"Marcowe badania wykazały wzrost wielkości produkcji oraz wzmożony napływ nowych zamówień. Większą całkowitą liczbę nowych zleceń, jak i tych płynących z zagranicy, nieoficjalnie uzasadniano silniejszym popytem ze strony klientów. Skutkiem tego był gwałtowny wzrost wielkości produkcji, aczkolwiek najsłabszy od listopada zeszłego roku. Wzrost liczby nowych zleceń doprowadził do dalszego tworzenia nowych miejsc pracy w polskich firmach z sektora wytwórczego. Tempo wzrostu było jednak najwolniejsze od pięciu miesięcy" - napisano.

Indeks PMI to wskaźnik aktywności finansowej, który ma na celu odzwierciedlenie aktywności managerów nabywających różnego rodzaju dobra i usługi.