Wzmacnianie wierzycieli

autor: Patryk Słowik03.04.2017, 07:30; Aktualizacja: 03.04.2017, 09:00
oszczędzanie, pieniądze, monety

Statystyki pokazują, że trzy czwarte przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw skarży się na kłopoty z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów.źródło: ShutterStock

Pakiet wierzycielski – jeden z filarów programu 100 zmian dla firm – wyszedł na ostatnią prostą. W czwartek senatorowie wnieśli do ustawy, nad którą pracowało Ministerstwo Rozwoju, 13 poprawek, ale mają one charakter porządkujący. To oznacza, że większość nowych rozwiązań zacznie obowiązywać już od 1 czerwca 2017 r.

Senatorowie byli zgodni, że pilne zmiany są potrzebne. Statystyki pokazują, że trzy czwarte przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw skarży się na kłopoty z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów. Ok. 10 proc. faktur w 2015 r. było płaconych z opóźnieniem przekraczającym 90 dni. A odzyskiwanie należności na drodze sądowej to udręka, gdyż najzwyklejsze postępowanie trwa ponad rok. Największe problemy są w branży budowlanej. Dlatego duża zmiana prawa obejmie właśnie budowlankę. Pakiet wierzycielski modyfikuje bowiem reguły odpowiedzialności solidarnej inwestora i nabywcy. W myśl noweli inwestor będzie odpowiadał solidarnie z generalnym wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonywanych przez niego robót budowlanych. To, co budziło największe kontrowersje w Senacie, to termin przyznany inwestorowi na zgłoszenie sprzeciwu. Część senatorów optowała za 14 dniami, Sejm zdecydował się jednak na 30. Parlamentarzyści z izby wyższej obawiali się, że tak długi termin skutkować może poszkodowaniem podwykonawców. Wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj przekonał jednak senatorów, że 14 dni na wniesienie sprzeciwu to zbyt mało. Chodzi m.in. o tak przyziemną kwestię, jak to, że stosowne oświadczenie musi dotrzeć do adresata. – 14 dni jest potrzebne na samo awizo – tłumaczył Haładyj.

Pakiet wierzycielski – poza zmianami w regułach odpowiedzialności w branży budowlanej – przewiduje też m.in. podniesienie górnego progu wartości przedmiotu sporu dla spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym z 10 tys. do 20 tys. zł. 

Etap legislacyjny


Pozostało 3% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane