Woś o książce Warufakisa: Nie kopać słabszego

17.03.2017, 07:15; Aktualizacja: 17.03.2017, 10:38
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Przychodzi człowiek do banku i bierze kredyt hipoteczny. A potem zmieniają się okoliczności. Choroba, utrata pracy, zmiana kursu franka szwajcarskiego. Cokolwiek, po czym rata kredytu staje się niemożliwa do udźwignięcia. Kto winien?

Najłatwiej oczywiście cały ciężar przerzucić na słabszego. Czyli na dłużnika. Powiedzieć, że przecież wiedział, co podpisuje, i że nikt mu tego kredytu siłą nie wcisnął. Na szczęście mamy już w Polsce na tyle dużo doświadczeń z kapitalizmem, by wiedzieć, że to nie jest cała prawda. Bo dług to również rodzaj zysku dla wierzyciela (nikt wszak nie pożycza pieniędzy za darmo). A skoro tak, to i odpowiedzialność winna być dzielona sprawiedliwie między obie strony kredytowej relacji. Prawda?

A teraz przenieśmy to samo rozumowanie na Europę. A właściwie na trwający od dobrych kilku lat kryzys zadłużeniowy w strefie euro. Opowieść, że winni są leniwi i żyjący ponad stan Południowcy (np. Grecy), jest wygodna, ale zakłamana. To zakłamanie obnaża w swojej książce Janis Warufakis. Ekonomista, który przez chwilę (gorący rok 2015) był greckim ministrem finansów w rządzie lewicowej Syrizy.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane