Wiceszef KE spotkał się w Polsce m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. "Moja wizyta w Polsce jest związana z europejskim semestrem - Komisja Europejska odwiedza kraje członkowskie, by omawiać wyzwania makroekonomiczne, fiskalne i społeczne, które przed nimi stoją oraz to, jak tym wyzwaniom sprostać. To było przede wszystkim tematem mojej rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą" - powiedział.
Jak zaznaczył, w rozmowie z prezydentem poruszył kwestie oceny polskiej gospodarki przez Komisję Europejską. "Uważamy, że polska gospodarka rozwija się w dobrym tempie. Oczekujemy wzrostu gospodarczego na poziomie około 3 proc. PKB w tym roku i także w następnym roku. Bezrobocie spada i jest znacznie poniżej unijnej średniej. Widzimy więc pozytywne tendencje w polskiej gospodarce, które należy utrzymać" - powiedział.
Zwrócił też uwagę na kwestie fiskalne. "Widzimy, że deficyt budżetowy - po tym, jak notował spadki w 2015 i 2016 r. - obecnie rośnie. Prognozujemy, że w tym i przyszłym roku zbliży się bardzo blisko do progu 3 proc. PKB. Będzie bardzo ważnym, żeby tego limitu nie przekroczyć i zapewnić, że Polska nie znajdzie się ponownie w procedurze nadmiernego deficytu. Ważne, żeby deficyt zaczął spadać" - podkreślił.
Europejski semestr to procedura, podczas której koordynuje się politykę gospodarczą i budżetową w UE. Jest elementem unijnego zarządzania gospodarczego. Najważniejsza część procedury przypada na pierwszych 6 miesięcy roku, stąd nazwa „semestr”. Podczas europejskiego semestru państwa członkowskie dopasowują swoją politykę budżetową i gospodarczą do celów i zasad ustalonych na szczeblu UE. Europejski semestr został ustanowiony decyzją Rady Europejskiej z 2010 roku.
W niedawno opublikowanym raporcie Komisja Europejska wskazuje, że polska gospodarka jest w fazie silnego wzrostu, pomimo dość niskiego poziomu inwestycji. Przewiduje się, że w 2017 r. głównym motorem wzrostu gospodarczego pozostanie spożycie prywatne ze względu na rosnące płace, zatrudnienie i transfery fiskalne.
KE podkreśla też, że sektor bankowy pozostaje stabilny, a rynek kapitałowy jest największy w regionie. Zdaniem Komisji instytucje kredytowe przyczyniają się do dobrych wyników gospodarczych dzięki zrównoważonemu tempu wzrostu akcji kredytowej, a rynek kapitałowy stanowi ważne źródło finansowania dla przedsiębiorstw. Według raportu KE wpływ nowego podatku (podatku od instytucji finansowych) od instytucji finansowych na rentowność banków pozostaje ograniczony.
Wskazuje jednocześnie, że kluczowe wyzwania w dziedzinie polityki fiskalnej to powrót na ścieżkę konsolidacji budżetowej w krótkim okresie oraz podjęcie działań mających na celu zapewnienie długoterminowej stabilności finansów publicznych. Wskazuje też na spadek inwestycji w Polsce - w 2016 r. stosunek inwestycji do PKB spadł poniżej unijnej średniej.