statystyki

To zamawiający odpowiada za utratę unijnych środków

autor: Sławomir Wikariak01.03.2017, 16:00
Miasto, które utraciło część dofinansowania, potrąciło tę kwotę z zapłaty wykonawcy

Miasto, które utraciło część dofinansowania, potrąciło tę kwotę z zapłaty wykonawcyźródło: ShutterStock


Przedsiębiorca, który wygrał przetarg, mimo że nie spełniał jego warunków, nie ponosi odpowiedzialności za utratę przez zamawiającego unijnego dofinansowania – uznał Sąd Okręgowy w Łodzi.

Spór dotyczył zapłaty za projekt i wykonanie rewitalizacji zabytkowego parku. Organizujący go urzędnicy miejscy postawili warunek realizacji co najmniej trzech podobnych prac na powierzchni 15 ha. Wykonawca, który wygrał przetarg, zrozumiał wymóg w ten sposób, że chodzi o powierzchnię samych parków, a nie rewitalizowanych terenów. I takie też prace wskazał w złożonym wykazie. Zamawiający uwzględnił go i wybrał ofertę jako najkorzystniejszą.

Inwestycja była współfinansowana ze środków unijnych. Kontrolujący ją urząd marszałkowski, w ślad za wcześniejszym ustaleniami Urzędu Zamówień Publicznych, uznał, że wyboru najkorzystniejszej oferty dokonano z naruszeniem prawa. Zwycięski wykonawca nie zrealizował bowiem trzech rewitalizacji na terenie co najmniej 15 ha, tylko jedną. Dlatego też powinien zostać wykluczony z przetargu. Z powodu tego uchybienia marszałek nałożył korektę finansową i odebrał ok. 620 tys. zł unijnego dofinansowania.

Sprawa nieprawidłowości w tym przetargu skończyła się aktami oskarżenia przeciwko zastępcy prezydenta miasta, który nie dopełnił obowiązku wykluczenia przedsiębiorcy z przetargu, a także pracownicy firmy, którą oskarżono o przedłożenie poświadczających nieprawdę dokumentów. Obydwoje zostali uniewinnieni.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane