statystyki

Chludziński: W gospodarce trzeba być elastycznym [WYWIAD]

autor: Maciej Miłosz, Marek Tejchman01.03.2017, 08:06; Aktualizacja: 01.03.2017, 09:50
koperta biznes przesyłka

koperta biznes przesyłkaźródło: ShutterStock

- W gospodarce poza uczciwością nie istnieją twarde dogmaty. Trzeba być elastycznym - mówi w wywiadzie dla DGP Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Po co podatnikom Agencja Rozwoju Przemysłu? Państwowych instytucji wspierających biznes jest bez liku, choćby znajdujący się po sąsiedzku Bank Gospodarstwa Krajowego czy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości lub Polski Fundusz Rozwoju.

ARP specjalizuje się w kilku obszarach, które dopełniają, a nie powielają ofertę innych państwowych instytucji. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Od początku istnienia ARP restrukturyzuje, i to skutecznie, firmy, które są w kłopotach. Ostatnim przykładem są Przewozy Regionalne, które zatrudniają 7 tys. pracowników i codziennie przewożą prawie ćwierć miliona pasażerów. Przez osiem lat ta spółka nie osiągała żadnego zysku, nie inwestowała w zakup czy remont taboru. Okazało się, że przy dobrym zarządzaniu i wsparciu ARP w 2016 r. osiągnęła 50 mln zł zysku oraz zorganizowała finansowanie na zakup i modernizację taboru.

Stworzyliście takie centrum sterowania polskim przemysłem? Nawiązuję do tego, że wasza siedziba jest w dawnym gmachu Komitetu Centralnego PZPR.

Przed nami w tym budynku swoją siedzibę miała prorynkowa GPW, więc o centralnym sterowaniu nie ma mowy. Nie ma w tym nic złego, aby państwowe instytucje wspierały rozwój gospodarki. Proszę popatrzeć na Francję czy Niemcy, które modelowo inwestują w rodzimy biznes.

ARP ma być państwową firmą konsultingową?


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane