statystyki

Już nie tylko frankowicze walczą z BTE bis

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.02.2017, 16:00
O tym, że problem taki występuje, pisaliśmy w połowie lutego.

O tym, że problem taki występuje, pisaliśmy w połowie lutego.źródło: ShutterStock

 „W ostatnim czasie klienci podnoszą zarzuty, iż banki na wielką skalę obchodzą skutecznie wyeliminowany już z polskiego porządku prawnego przez Trybunał Konstytucyjny bankowy tytuł egzekucyjny, poprzez stosowanie art. 485 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego (...)” – pisze w petycji skierowanej do ministra sprawiedliwości Jan Szewczak, poseł PiS.

Wskazany przez posła przepis pozwala bankom składać pozwy w oparciu o wyciągi z ksiąg bankowych. A efekt tego jest taki, że bez konieczności przedstawiania przed sądem dowodów podmioty te w krótkim czasie uzyskują tytuły egzekucyjne.

O tym, że problem taki występuje, pisaliśmy w połowie lutego. Wówczas informowaliśmy, że w sprawie usunięcia art. 485 par. 3 k.p.c. wpływają do MS petycje. Teraz zagadnieniem dodatkowo zainteresował się poseł Szewczak, który także stoi na stanowisku, że przepis ten stwarza niczym nieuzasadnione przywileje banków w stosunku do ich klientów.

Autor interpelacji uważa również, że wykorzystując w praktyce kwestionowaną regulację, instytucje finansowe po prostu obchodzą obowiązujące przepisy, które nie pozwalają na stosowanie BTE.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Finka(2017-03-30 06:30) Zgłoś naruszenie 00

    To co się dzieje na rynku finansowym przyprawia o zawrót głowy. Ludzie chcąc zaoszczędzić decydują się na kroki finansowe, które potem mają bardzo nieciekawe konsekwencje... Jeśli macie kredyty we frankach tak ja ja to polecam kontakt z Kancelarią Primus. Oni pomagają między innymi w przewalutowaniu kredytów. Ich strona www.franki.biz

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane