statystyki

Europejska polityka przemysłowa

autor: Jerzy Kwieciński27.02.2017, 07:59; Aktualizacja: 27.02.2017, 10:06
Przemysł

W świetle nieuczciwych praktyk niektórych partnerów handlowych Europa musi wzmocnić swoje instrumenty obronne w zakresie handluźródło: ShutterStock

Od samego początku projektu europejskiego przemysł był w centrum uwagi. Nadal powinien zajmować należne mu miejsce, jako że przygotowujemy się do świętowania 60. rocznicy traktatów rzymskich w czasie, kiedy Unia Europejska jest na rozdrożu.

Europa jest wiodącym światowym eksporterem, wspieranym silnym sektorem przemysłowym, który odpowiada za ponad trzy czwarte eksportu. Przemysł odgrywa kluczową rolę w budowaniu przyszłości Europy – stanowi 80 proc. prywatnych inwestycji w badania i rozwój. Tworzy struktury regionów w Europie i daje zatrudnienie 3 4 m ilionom ludzi.

Unia Europejska musi teraz zdecydowanie wykazać, że może zapewnić swoim obywatelom i przedsiębiorcom dobrobyt i stabilność w coraz bardziej niepewnym świecie. Mimo to przemysł europejski przeszedł znaczną wewnętrzną i zewnętrzną transformację na przestrzeni minionych 2 0 l at. UE nie udało się zabezpieczyć w długoterminowej perspektywie przed nieuczciwymi praktykami handlowymi; zaniedbano inwestycje niezbędne, by poradzić sobie z międzynarodowymi konkurentami, którzy dysponują coraz lepszym finansowaniem, przeszkoleniem i są coraz lepiej zorganizowani.

Na tym tle, naznaczonym decyzją Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej i protekcjonistycznymi ruchami Stanów Zjednoczonych, Europa musi podjąć zdecydowane działania, aby stworzyć obiecującą przyszłość gospodarczą i zapewnić solidną politykę handlową, uwzględniającą obawy obywateli i sektora przemysłowego, co podkreślali szefowie państw i rządów w Bratysławie we wrześniu 201 6 r .


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane