statystyki

Europejska polityka przemysłowa

autor: Jerzy Kwieciński27.02.2017, 07:59; Aktualizacja: 27.02.2017, 10:06
Przemysł

W świetle nieuczciwych praktyk niektórych partnerów handlowych Europa musi wzmocnić swoje instrumenty obronne w zakresie handluźródło: ShutterStock

Od samego początku projektu europejskiego przemysł był w centrum uwagi. Nadal powinien zajmować należne mu miejsce, jako że przygotowujemy się do świętowania 60. rocznicy traktatów rzymskich w czasie, kiedy Unia Europejska jest na rozdrożu.

Europa jest wiodącym światowym eksporterem, wspieranym silnym sektorem przemysłowym, który odpowiada za ponad trzy czwarte eksportu. Przemysł odgrywa kluczową rolę w budowaniu przyszłości Europy – stanowi 80 proc. prywatnych inwestycji w badania i rozwój. Tworzy struktury regionów w Europie i daje zatrudnienie 3 4 m ilionom ludzi.

Unia Europejska musi teraz zdecydowanie wykazać, że może zapewnić swoim obywatelom i przedsiębiorcom dobrobyt i stabilność w coraz bardziej niepewnym świecie. Mimo to przemysł europejski przeszedł znaczną wewnętrzną i zewnętrzną transformację na przestrzeni minionych 2 0 l at. UE nie udało się zabezpieczyć w długoterminowej perspektywie przed nieuczciwymi praktykami handlowymi; zaniedbano inwestycje niezbędne, by poradzić sobie z międzynarodowymi konkurentami, którzy dysponują coraz lepszym finansowaniem, przeszkoleniem i są coraz lepiej zorganizowani.

Na tym tle, naznaczonym decyzją Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej i protekcjonistycznymi ruchami Stanów Zjednoczonych, Europa musi podjąć zdecydowane działania, aby stworzyć obiecującą przyszłość gospodarczą i zapewnić solidną politykę handlową, uwzględniającą obawy obywateli i sektora przemysłowego, co podkreślali szefowie państw i rządów w Bratysławie we wrześniu 201 6 r .


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane