statystyki

Żywność będzie drożeć szybciej. Zapowiada się bardzo wysoki poziom inflacji

autor: Marek Chądzyński22.02.2017, 07:57; Aktualizacja: 22.02.2017, 09:16
Ten „podażowy szok” to słabe zbiory w takich krajach jak Hiszpania i Włochy, wywołane zaskakująco mroźną zimą

Ten „podażowy szok” to słabe zbiory w takich krajach jak Hiszpania i Włochy, wywołane zaskakująco mroźną zimąźródło: ShutterStock

W maju możemy zapłacić za nią nawet 6 proc. więcej niż rok wcześniej. To podbiłoby inflację do poziomu nienotowanego od ponad czterech lat.

Wzrost cen żywności wyraźnie przyspieszył w ostatnich dwóch miesiącach. W grudniu ubiegłego roku drożała ona o 2,5 proc. w porównaniu do cen rok wcześniej. W styczniu – już o 3,3 proc. Ekonomiści są zdania, że to dopiero preludium przed tym, co nastąpi w połowie roku. Ich zdaniem zwiastują to wydarzenia na światowych rynkach żywności.

– Z naszych analiz wynika, że jest zależność między zmianami cen żywności na świecie a cenami w Polsce. Na tej podstawie można zakładać, że w Polsce jest potencjał do wzrostu cen żywności nawet o 6 proc. rok do roku. W maju inflacja mogłaby więc wzrosnąć nawet do 2,7 proc. – mówi Marcin Czaplicki, ekonomista banku PKO BP. Co oznacza, że wskaźnik wzrostu cen nie tylko przekroczyłby cel NBP (2,5 proc.), ale byłby najwyższy od listopada 2012 r.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane