statystyki

Usunięcie buka czy topoli w Sławie będzie sto razy tańsze, niż dopuszcza ustawa

autor: Zofia Jóźwiak14.02.2017, 09:14; Aktualizacja: 14.02.2017, 10:04
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody stawki opłat za usuwanie drzew nie mogą przekraczać 500 zł za 1 cm obwodu drzewa na wysokości 130 cm.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody stawki opłat za usuwanie drzew nie mogą przekraczać 500 zł za 1 cm obwodu drzewa na wysokości 130 cm.źródło: ShutterStock

Nie ma już jednolitej stawki za wycinkę drzew. Gminy zaczęły podejmować własne uchwały. Dla firm to dobrze, bo kwota z ustawy przyprawia o zawrót głowy. Samorządy wyceniają zieleń wielokrotnie taniej.

Ustawowa maksymalna stawka zniechęcić może dzisiaj niejednego przedsiębiorcę do inwestowania. Za wycięcie jednej, wcale niezbyt grubej, bo 150-centymetrowej topoli zapłacić trzeba bowiem aż 75 tys. zł. Jednak tak drogo będzie tylko wtedy, gdy stawka wynika wprost ze znowelizowanej ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2134 ze zm.). Gdy gmina ustali własną stawkę na podstawie art. 85 ust. 4a ustawy – może być wielokrotnie taniej. Obowiązująca od 1 stycznia 2017 r. znowelizowana ustawa o ochronie przyrody nie tylko zliberalizowała zasady wycinki drzew, lecz także pozwoliła gminom ustalać w uchwałach własne zasady opłat.

Warto sprawdzić

Miasto Sława w województwie lubuskim ustaliło wręcz symbolicznie stawki. Z kolei w Rzeszowie za wycięte wartościowe, grube drzewo trzeba będzie zapłacić więcej niż 10 tys. zł. Tak więc jeśli przedsiębiorca planuje inwestycję, to powinien się zorientować, czy gmina, na terenie której ma się ona znajdować, przyjęła już uchwałę w sprawie drzew lub zamierza ją przyjąć w najbliższym czasie. Jeśli ma taki zamiar – to warto poczekać. Bo oszczędności mogą się okazać niebagatelne. Jak się okazuje, opłata w niektórych miejscowościach ustalona została na poziomie nawet 100 razy niższym niż ustawowa stawka! Nie warto też ryzykować wycinki bez zezwolenia, jeśli bowiem ktoś zostanie przyłapany, to będzie musiał uiścić dwukrotność opłaty ustalonej w gminie [opinia].

A za wycinkę płacić obecnie muszą przede wszystkim przedsiębiorcy. Dziś, gdy pojawiły się już pierwsze uchwały gmin ustalające opłaty za usunięcie drzew i krzewów, porównujemy, ile w jakiej gminie będzie to kosztować. Porównujemy też zapisy uchwał, które znacząco różnią się między sobą. Niektóre samorządy przyjęły jednolitą stawkę dla wszystkich gatunków drzew i niezależnie od obwodu pnia, dla innych powyższe kryteria okazały się istotne i różnicują stawki opłaty. Wprawdzie gminy mają też prawo ustalić, że np. przedsiębiorcy będą mogli w ogóle nie uzyskiwać zezwoleń, ale takiej uchwały do tej pory nie znaleźliśmy (być może dlatego, że wymaga to konsultacji społecznych).

Przypominamy zasady

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody stawki opłat za usuwanie drzew nie mogą przekraczać 500 zł za 1 cm obwodu drzewa na wysokości 130 cm. Stawki opłat za usuwanie krzewów nie mogą przekraczać 200 zł za jeden metr powierzchni rzutu poziomego krzewu. Dopóki rada gminy nie uchwali własnych zasad, dopóty musi naliczać opłaty w tej właśnie wysokości.

W stosunku do poprzednio obowiązujących przepisów obecnie jest więcej wyłączeń dotyczących zezwoleń. Nie jest ono wymagane m.in. dla drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:

● 100 cm – w przypadku topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

● 50 cm – dla pozostałych gatunków drzew.

Zezwolenie nie jest także wymagane dla krzewu lub skupisk krzewów, które nie przekraczają powierzchni 25 mkw., oraz krzewów na terenach, gdzie roślinność pełni funkcje ozdobne (ale nie dotyczy to np. parków czy obiektów objętych ochroną konserwatora zabytków).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane