Nowy zakład produkcyjny wybudowała w Lublinie Fabryka Cukierków „Pszczółka", spółka zależna Krajowej Spółki Cukrowej. Inwestycja kosztowała 153 mln zł. Fabryka poszerzy swój asortyment o wyroby czekoladowe i zwiększy zatrudnienie.

„Powstał nowoczesny, myślę, że najnowszy zakład w Europie, w którym będziemy produkować wyroby czekoladowe – praliny, michałki - oraz galaretki. Na tych liniach produkcyjnych możemy produkować praktycznie wszystko, także żelki czy krówki, ale to w przyszłości” - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes Fabryki Cukierków „Pszczółka” Leszek Wertejuk.

Nowa fabryka, o powierzchni ponad 20,5 tys. mkw. powstała na terenie w lubelskiej Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec. Koszt inwestycji to 153 mln zł. Zakładana wielkość produkcji nowego zakładu to 10-15 tys. ton wyrobów cukierniczych rocznie.

Wertejuk powiedział, że zastosowano tu nowoczesne zautomatyzowane linie produkcyjne. „Tutaj nie ma praktycznie ręcznej roboty. Od samego początku do samego końca człowiek nie styka się z produktem” – dodał.

Dzięki nowej fabryce „Pszczółka”, która jest obecnie jednym z największych w Polsce producentów karmelków twardych i nadziewanych, będzie produkować także cukierki czekoladowe i galaretki. Produkcja ma ruszyć w kwietniu.

Jak podkreślił Wertejuk, według różnych niezależnych agencji badania rynku systematycznie w ostatnich latach rynek czekolady rośnie o ok. 2 proc. rocznie, a w ostatnim roku wzrost był o 4 proc. „Jest to rynek perspektywiczny” – zaznaczył.

W kwietniu do nowego zakładu mają być przeniesione linie produkcyjne obecnie funkcjonującego zakładu „Pszczółki” na ul. Krochmalnej w Lublinie. Wertejuk powiedział, że jeszcze nie wiadomo, co się stanie z opuszczonymi nieruchomościami fabryki przy ul. Krochmalnej; prawdopodobnie część zostanie wydzierżawiona, część posłuży jako magazyny Krajowej Spółki Cukrowej, a część sprzedana.

W związku z inwestycją i poszerzeniem produkcji w „Pszczółce” ma się zwiększyć zatrudnienie o ok. 70 osób. Do końca roku 2017 w nowej fabryce łącznie (razem z pracownikami zakładu przeniesionego z Krochmalnej) będzie pracować 210 osób.

Fabryka Cukierków „Pszczółka” powstała w Lublinie w 1952 r. Obecnie oferuje ponad 40 rodzajów cukierków, produkowanych w oparciu o własne receptury; dziennie łącznie produkowanych jest tu ok. 20 tys. ton cukierków.

20 proc. produkcji jest eksportowana m.in. do Czech, Niemiec na Litwę, Słowację a także do Rosji czy Dubaju. Władze spółki spodziewają się, że po rozszerzeniu oferty o wyroby czekoladowe możliwe będzie zwiększenie eksportu do krajów Europy Zachodniej.

100 proc. udziałów „Pszczółki” należy do Krajowej Spółki Cukrowej. Pieniądze na inwestycję w Lublinie pochodzą z dokapitalizowania „Pszczółki” przez KSC.