W lutym 2007 r. Rick Jelliffe, australijski inżynier oprogramowania XML, wywołał w globalnej sieci burzę. Poinformował na swoim blogu, że światowy gigant - firma Microsoft (kojarzona głównie z Windowsem) - zaoferowała mu wynagrodzenie za przygotowanie dwóch wpisów do internetowej encyklopedii Wikipedia. W zamian za honorarium Jelliffe miał przygotować - jak określił to Microsoft - bardziej obiektywne od obecnych definicje haseł związanych z formatami ODF (Open Document Format) oraz OOXML (Microsoft Office Open XML). W sieci zawrzało. Internauci i komentatorzy podkreślali, że takie zachowanie jest nieetyczne i od teraz należy ostrożniej podchodzić do wiarygodności wpisów.

Sama Wikipedia zachowała się ostrożnie. Jej rzecznik David Gerard podkreślił, że celem Wikipedii jest zachowanie neutralności, a to, czy wpisy Ricka Jelliffe'a zostaną w Wikipedii, nie zależy od jej władz tylko innych internautów redagujących Wikipedię. Polską wersję największej na świecie internetowej encyklopedii tworzy blisko 2 tys. osób, a około 150 z nich to osoby z uprawnieniami administratora. Sprawdzają wpisy i mogą je usuwać. To od nich zależy, czy wpis o firmie, produkcie, prezesie zostanie w serwisie, jaki będzie miał kształt albo czy zostanie usunięty.

- W opisywanej przez media propozycji Microsoftu nie ma nic nadzwyczajnego. Wiele wpisów powstaje na tej samej zasadzie. Piszą je na przykład pracownicy firm, którym kazali to zrobić szefowie lub agencje public relations. A w przypadku wpisów o osobach prywatnych zmieniają je często sami zainteresowani. Ostatecznie to, czy wpis zostanie, czy nie, zależy jednak od jego charakteru i decyzji redaktorów - tłumaczy Paweł Zienowicz, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska, które prowadzi polską wersję internetowej encyklopedii Wikipedia.

Choć zmieniać lub wprowadzać wpisy w Wikipedii może każdy, trzeba trzymać się określonych reguł.

- Zasada numer jeden: wpisy nie powinny mieć charakteru reklamowego. Jeżeli wpis taki charakter ma, jego autor może być pewien, że prędzej niż później zmienimy go lub usuniemy - podkreśla Paweł Zienowicz.

Wpisy nie mogą również dotyczyć wydarzeń, które dopiero mają się wydarzyć.

- Mieliśmy raz wpis, w którym firma zapowiadała określone wydarzenie. Wpis tylko o nim informował, ale musieliśmy go usunąć. Wikipediia to encyklopedia i nie informujemy o tym, co ma się wydarzyć. Bo może się nie wydarzyć - tłumaczy Zienowicz.

Najważniejsze jest jednak to, że temat wpisu musi mieć wartość encyklopedyczną. Dlatego - choć każda firma może o sobie napisać w Wikipedii - nie każdy wpis zostanie zachowany.

- Jeśli wpis nie ma charakteru encyklopedycznego, usuwamy go. Jeśli firma ma więc ciekawą historię, taki wpis pozostanie. Ale jeśli to tylko wizytówka firmy zajmującej się wymianą okien i nie ma we wpisie nic ponad tę informację, ona zniknie - podkreśla Paweł Zienowicz.

Co jednak, gdy w Wikipedii znajdziemy wpis na temat firmy czy jej prezesa, ale treść jest nieprawdziwa lub szkalująca? Najprostszym sposobem jest wykorzystanie tej samej broni, jakiej użyła osoba wprowadzająca nieprawdziwe informacje - użycie funkcji edycja.

- Wpis można poprawić. A w adnotacjach napisać, że informacja była nieprawdziwa albo że brakuje źródła, albo że to szkalowanie. Mamy w Wikipedii taką zasadę, że nie pisze się krytycznych rzeczy bez podania źródła. Mechanizm samokontroli działa - zapewnia rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Jednak nie zawsze i nie wszystkim podoba się to, co piszą o nim w Wikipedii. Trwa właśnie proces, jaki polskiego stowarzyszeniu Wikimedia i redaktorce Wikipedii wytoczył wrocławianin Arnold Buzdygan - częsty uczestnik dyskusji na forach internetowych. Domaga się usunięcia z wpisu na jego temat sugestii, że jest internetowym trollem (tak określa się osoby, które prowokują innych użytkowników na forach dyskusyjnych, głosząc dziwne i kontrowersyjne poglądy). Wpis na jego temat dotychczas nie uległ zmianie. Paweł Zienowicz podkreśla przy tej okazji, że według niego za niekorzystne wpisy pozwanie stowarzyszenia Wikimedia Polska nie ma sensu.

- Stroną może być tu Wikimedia z siedzibą na Florydzie. Proces trwa, ale sprawa jest groteskowa. Pan Buzdygan szuka poklasku i chce, żeby interesowały się nim media - uważa Paweł Zienowicz.

JAK TWORZYĆ WPISY W WIKIPEDII

• Zarejestruj się.

• Sprawdź, czy ktoś nie wprowadził już wpisu na dany temat

• Jeśli nikt wcześniej nie zrobił strony dotyczącej interesującego Cię tematu, może uda Ci się znaleźć jakiś temat powiązany

Często będzie to kategoria ogólna (np. Astronomia lub Filozofia). Można przeedytować tamtą stronę poprzez dodanie (w odpowiednim miejscu) tytułu artykułu, który chcesz utworzyć. Jest to w wielu przypadkach bardzo dobre podejście, gdyż pomaga w ustrukturalizowaniu naszej encyklopedii, ale (rzadko) może być przyczyną umieszczania niepotrzebnych linków na niektórych stronach.

• Alternatywnym sposobem jest utworzenie linku na dowolnej istniejącej stronie, kliknięcie w ten link i utworzenie nowej strony poprzez wpisanie jej treści.

• Można też użyć pola Utwórz artykuł

Więcej: www.wikipedia.pl