statystyki

Nasze dane makroekonomiczne bardziej wiarygodne od greckich. Co zrobi Komisja Europejska?

autor: Łukasz Wilkowicz24.01.2017, 07:59; Aktualizacja: 24.01.2017, 10:32
Grecja-flaga-euro

W Grecji fałszowano statystyki dotyczące deficytu i długu publicznego. Do czasuźródło: ShutterStock

Wskaźniki makroekonomiczne nie zawsze takie obiektywne. Komisja Europejska z całą pewnością zainteresuje się sprawą rewizji danych o wzroście gospodarczym Polski i będzie domagała się wyjaśnień – uważa Bohdan Wyżnikiewicz z IBnGR.

Skala rewizji nie będzie jednak na tyle duża, by mogła wpłynąć na ocenę stanu finansów publicznych. W 2014 r. nasz deficyt finansów publicznych i tak przekraczał dopuszczany przez Unię poziom 3 proc. PKB. W kolejnym roku ujemne saldo udało się zmniejszyć do 2,6 proc. PKB – niezależnie od ewentualnej aktualizacji danych o rozmiarach całej gospodarki nie przekroczy ono 3 proc. PKB.

Brak tego typu konsekwencji to jedna z różnic między sytuacją Polski a Grecji, gdzie fałszowano statystyki dotyczące deficytu i długu publicznego. Jak się okazało, deficyt sięgał nawet kilkunastu procent PKB, a dług publiczny wynosi obecnie 177 proc. PKB (u nas jest to 53,2 proc.). Ostatecznie kraj musiał skorzystać z pomocy międzynarodowej.

Jedną z konsekwencji była likwidacja starego urzędu statystycznego i powołanie w jego miejsce zupełnie nowej instytucji (jej szefowi w sierpniu minionego roku postawiono zarzuty karne w związku tym, że miał informować o tym, że deficyt był zbyt wysoki, co stanowiło uzasadnienie dla ostrych wymagań kredytodawców).


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane