statystyki

Nasze dane makroekonomiczne bardziej wiarygodne od greckich. Co zrobi Komisja Europejska?

autor: Łukasz Wilkowicz24.01.2017, 07:59; Aktualizacja: 24.01.2017, 10:32
Grecja-flaga-euro

W Grecji fałszowano statystyki dotyczące deficytu i długu publicznego. Do czasuźródło: ShutterStock

Wskaźniki makroekonomiczne nie zawsze takie obiektywne. Komisja Europejska z całą pewnością zainteresuje się sprawą rewizji danych o wzroście gospodarczym Polski i będzie domagała się wyjaśnień – uważa Bohdan Wyżnikiewicz z IBnGR.

Skala rewizji nie będzie jednak na tyle duża, by mogła wpłynąć na ocenę stanu finansów publicznych. W 2014 r. nasz deficyt finansów publicznych i tak przekraczał dopuszczany przez Unię poziom 3 proc. PKB. W kolejnym roku ujemne saldo udało się zmniejszyć do 2,6 proc. PKB – niezależnie od ewentualnej aktualizacji danych o rozmiarach całej gospodarki nie przekroczy ono 3 proc. PKB.

Brak tego typu konsekwencji to jedna z różnic między sytuacją Polski a Grecji, gdzie fałszowano statystyki dotyczące deficytu i długu publicznego. Jak się okazało, deficyt sięgał nawet kilkunastu procent PKB, a dług publiczny wynosi obecnie 177 proc. PKB (u nas jest to 53,2 proc.). Ostatecznie kraj musiał skorzystać z pomocy międzynarodowej.

Jedną z konsekwencji była likwidacja starego urzędu statystycznego i powołanie w jego miejsce zupełnie nowej instytucji (jej szefowi w sierpniu minionego roku postawiono zarzuty karne w związku tym, że miał informować o tym, że deficyt był zbyt wysoki, co stanowiło uzasadnienie dla ostrych wymagań kredytodawców).


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane