statystyki

UOKiK po stronie klientów Volkswagena

autor: Jakub Styczyński, Aleksandra Gruszczyńska23.01.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.01.2017, 08:28
W lipcu ubiegłego roku informowaliśmy, że Vera Jourová, komisarz Unii Europejskiej ds. wymiaru sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci, wystąpiła do grup i organów konsumenckich państw członkowskich w celu wspólnego wywarcia presji na niemiecki koncern motoryzacyjny

W lipcu ubiegłego roku informowaliśmy, że Vera Jourová, komisarz Unii Europejskiej ds. wymiaru sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci, wystąpiła do grup i organów konsumenckich państw członkowskich w celu wspólnego wywarcia presji na niemiecki koncern motoryzacyjnyźródło: ShutterStock

Poszkodowani przez koncern domagają się po 30 tys. zł. Wkrótce do sądów trafią indywidualne pozwy. Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG – STOP VW od kilku miesięcy współpracuje z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie afery spalinowej.

– Przekazaliśmy im kilkaset stron dokumentów, opinii prawnych oraz informacji prasowych. Na bieżąco przekazujemy kolejne informacje – mówi DGP Jędrzej Chmielewski, prezes STOP VW.

Pierwsze efekty są już widoczne. Chociaż do tej pory eksperci byli bardzo sceptyczni, to jednak UOKiK zdecydował się wszcząć postępowanie przeciwko koncernowi motoryzacyjnemu z Wolfsburga.

– Przeanalizowane przez nas reklamy, oferty i dokumentacja zawierały informacje podkreślające ekologiczne walory samochodów grupy Volkswagen. Wskazywały, że emitowane przez nie ilości szkodliwych substancji mieszczą się w limitach normy Euro 5 – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

W ocenie prezesa Niechciała informacje podawane przez koncern mogły wprowadzać konsumentów w błąd, przez co mieli ograniczoną możliwość podjęcia świadomej decyzji o zakupie. Według Urzędu, działania koncernu mogą wiązać się m.in. z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów, przestrzeganiem norm środowiskowych oraz technicznych. Afera spalinowa dotyczy samochodów marek VW, Audi, Seat i Skoda produkowanych po 2008 r.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane