statystyki

Małgorzata Zaleska po roku pracy w GPW musi zrobić miejsce dla następcy

autor: Tomasz Jóźwik04.01.2017, 07:29; Aktualizacja: 04.01.2017, 08:21
Małgorzata Zaleska

Małgorzata Zaleskaźródło: Newspix
autor zdjęcia: KAROL SEREWIS

Jakub Papierski i Witold Słowik to często powtarzane nazwiska na giełdzie. I jeszcze Rafał Antczak. Szanse obecnej prezes na utrzymanie posady są minimalne.

Ostatanio eksperci stawiają na Antczaka. To wiceprezes polskiego oddziału firmy doradczej Deloitte, w latach 2006–2008 dyrektor zarządzający i główny ekonomista w PZU. I jeden ze współautorów programu gospodarczego Platformy Obywatelskiej sprzed jej dojścia do władzy w 2007 r.

– Jest tyle koncepcji, że nie podejmuję się zgadywać, kto zostanie wybrany. Bo nie wiem, czy nowy prezes będzie wyborem politycznym czy merytorycznym – mówi jedna z osób znających realia krajowego rynku kapitałowego.

Dezorientację wywołują sprzeczne działania i deklaracje w ramach rządu i resortu. Podczas listopadowego Kongresu Zarządów Spółek zorganizowanego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych wiceminister rozwoju Witold Słowik był przekonany, że rynek kapitałowy i GPW będą się w najbliższych latach rozwijać, bo zostaną zasilone oszczędnościami Polaków gromadzonymi w ramach reaktywowanego III filaru emerytalnego. Ale po rynku krąży też opowieść o przesłuchaniu przed radą nadzorczą Jacka Fotka, który dołączył do zarządu GPW w grudniu. Ważniejszym od pomysłów nowego managera wątkiem rozmowy miała być kwestia niepodpisania przez niego oświadczenia lustracyjnego i jednodniowy pobyt w latach 80. w Budapeszcie, kiedy Fotek był studentem. Pytał o to sekretarz rady Wojciech Sawicki. Nim w 2016 r. został on dyrektorem jednego z departamentów w resorcie rozwoju, przez dekadę pracował w Instytucie Pamięci Narodowej. Na giełdę trafił w listopadzie, kiedy w ramach przejmowania nadzoru nad GPW po likwidowanym Ministerstwie Skarbu Państwa resort wicepremiera Morawieckiego obsadzał radę nadzorczą swoimi ludźmi. Wtedy znalazł się w niej także Łukasz Świerżewski, rzecznik resortu finansów. Wczoraj Świerżewski i Sawicki zrezygnowali z zasiadania w radzie nadzorczej.

Zmiany w zarządzie to kolejny krok w przejmowaniu władzy nad GPW przez resort rozwoju. Planowane na dzisiejszym walnym odwołanie prezes Zaleskiej jest postrzegane na rynku nie tylko jako walka o stanowiska w obozie władzy. Choć oficjalnych jej powodów ministerstwo nie podaje, to eksperci wskazują, że przez niemal rok szefowa giełdy nie przekonała rady nadzorczej do nowej strategii.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane