statystyki

Małgorzata Zaleska po roku pracy w GPW musi zrobić miejsce dla następcy

autor: Tomasz Jóźwik04.01.2017, 07:29; Aktualizacja: 04.01.2017, 08:21
Małgorzata Zaleska

Małgorzata Zaleskaźródło: Newspix
autor zdjęcia: KAROL SEREWIS

Jakub Papierski i Witold Słowik to często powtarzane nazwiska na giełdzie. I jeszcze Rafał Antczak. Szanse obecnej prezes na utrzymanie posady są minimalne.

Ostatanio eksperci stawiają na Antczaka. To wiceprezes polskiego oddziału firmy doradczej Deloitte, w latach 2006–2008 dyrektor zarządzający i główny ekonomista w PZU. I jeden ze współautorów programu gospodarczego Platformy Obywatelskiej sprzed jej dojścia do władzy w 2007 r.

– Jest tyle koncepcji, że nie podejmuję się zgadywać, kto zostanie wybrany. Bo nie wiem, czy nowy prezes będzie wyborem politycznym czy merytorycznym – mówi jedna z osób znających realia krajowego rynku kapitałowego.

Dezorientację wywołują sprzeczne działania i deklaracje w ramach rządu i resortu. Podczas listopadowego Kongresu Zarządów Spółek zorganizowanego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych wiceminister rozwoju Witold Słowik był przekonany, że rynek kapitałowy i GPW będą się w najbliższych latach rozwijać, bo zostaną zasilone oszczędnościami Polaków gromadzonymi w ramach reaktywowanego III filaru emerytalnego. Ale po rynku krąży też opowieść o przesłuchaniu przed radą nadzorczą Jacka Fotka, który dołączył do zarządu GPW w grudniu. Ważniejszym od pomysłów nowego managera wątkiem rozmowy miała być kwestia niepodpisania przez niego oświadczenia lustracyjnego i jednodniowy pobyt w latach 80. w Budapeszcie, kiedy Fotek był studentem. Pytał o to sekretarz rady Wojciech Sawicki. Nim w 2016 r. został on dyrektorem jednego z departamentów w resorcie rozwoju, przez dekadę pracował w Instytucie Pamięci Narodowej. Na giełdę trafił w listopadzie, kiedy w ramach przejmowania nadzoru nad GPW po likwidowanym Ministerstwie Skarbu Państwa resort wicepremiera Morawieckiego obsadzał radę nadzorczą swoimi ludźmi. Wtedy znalazł się w niej także Łukasz Świerżewski, rzecznik resortu finansów. Wczoraj Świerżewski i Sawicki zrezygnowali z zasiadania w radzie nadzorczej.

Zmiany w zarządzie to kolejny krok w przejmowaniu władzy nad GPW przez resort rozwoju. Planowane na dzisiejszym walnym odwołanie prezes Zaleskiej jest postrzegane na rynku nie tylko jako walka o stanowiska w obozie władzy. Choć oficjalnych jej powodów ministerstwo nie podaje, to eksperci wskazują, że przez niemal rok szefowa giełdy nie przekonała rady nadzorczej do nowej strategii.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane