Telekomy nie ufają speed-testom

autor: Barbara Sowa27.12.2016, 07:33; Aktualizacja: 27.12.2016, 08:26
kabel-internet

Brakuje certyfikowanego narzędzia do mierzenia prędkości sieciźródło: ShutterStock

Brakuje certyfikowanego narzędzia do mierzenia prędkości sieci. Liczba skarg na jakość usług rośnie. Dostawcy internetu od kilku tygodni masowo zmieniają regulaminy świadczenia usług. To efekt wejścia w życie unijnego rozporządzenia o otwartym internecie, które nakłada na nich nowe obowiązki. Klienci powinni się z tych regulacji ucieszyć. Operatorzy już nie będą mogli migać się od podania precyzyjnych informacji na temat prędkości internetu.

– Od nowego roku w umowie klient powinien dostać konkretne informacje z liczbami – zapowiada Katarzyna Araczewska, naczelnik wydziału Telekomunikacji i Mediów z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Postanowienia nieco różnią się w zależności od tego, czy konsument korzysta z internetu mobilnego czy stacjonarnego. Obligują operatorów stacjonarnych do określenia m.in. maksymalnej i minimalnej prędkości internetu oraz prędkości zwykle dostępnej, czyli takiej, którą konsument powinien mieć przez większość czasu korzystania z usługi. A także prędkości deklarowanej, czyli komunikowanej marketingowo. W przypadku usług mobilnych w umowie powinny się pojawić prędkości maksymalna i deklarowana – wyjaśnia.

W nowych regulaminach pojawiają się już stosowne informacje i tabele.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • he he(2016-12-27 12:55) Zgłoś naruszenie 10

    Nareszcie jakieś sensowne kroki. umowę mam zawartą na dostawę internetu do 20 MB. W rzeczywistości speed test pokazuje 8 MB a w weekend wieczorem 2 MB. Ot i cała prawda.... to przecież jest do 20.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane