System SUW 2000 ma być stosowany podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

"System SUW 2000 umożliwia pociągom jazdę po torach o różnej szerokości bez konieczności wymiany zestawów kołowych lub wózków w wagonach. Skraca to czas przekraczania granicy z 2 - 3 godzin do kilkunastu minut" - poinformowała dziś Grupa PKP.

"Grupa PKP zabiega o to, aby SUW 2000 był dopuszczony do wykorzystywania na torach naszego wschodniego sąsiada i służył lepszemu skomunikowaniu obu państw, nie tylko na Euro 2012, ale również w kolejnych latach. Dzięki temu systemowi, możliwe będzie szybkie i bezpośrednie połączenie kolejowe między miastami polskimi a Lwowem oraz Kijowem" - napisano w komunikacie.

W tej sprawie prezesi polskich i ukraińskich kolei spotkali się w Warszawie, gdzie podpisali umowę o "wzajemnych rozliczeniach między Kolejami Ukraińskimi a Grupą PKP".

W trakcie Euro 2012 będzie można dojechać z Warszawy, Wrocławia i Krakowa do Kijowa

W trakcie Euro 2012 będzie można bezpośrednio dojechać z Warszawy, Wrocławia i Krakowa do Kijowa. Łatwiej będzie także dostać się na Ukrainę z Gdańska oraz Poznania i Szczecina.

Ustalono również, że dworce w Przemyślu i Chełmie będą służyć jako stacje przesiadkowe dla dodatkowych połączeń kolejowych uruchamianych w dniach wzmożonych przewozów związanych z rozgrywkami.