Pierwsza na świecie rządowa emisja green bonds wspiera wysiłki Polski na rzecz poszerzenia bazy inwestorskiej oraz miksu energetycznego - ocenili w raporcie z 22 grudnia analitycy agencji ratingowej Moody's.

"Pomimo iż była nieco droższa niż standardowe emisje długu, przełomowa emisja green bonds przez Polskę wspiera poszerzenie krajowego miksu energetycznego, wzmacnia przejrzystość oraz odpowiedzialność finansowanych przez rząd projektów ekologicznych oraz prowadzi do dalszej dywersyfikacji bazy inwestorów polskiego długu" - napisano w raporcie.

"Emisja podkreśla zobowiązanie rządu do zwiększenia wykorzystania czystych, niskowęglowych źródeł energii" - dodano.

Reklama

W raporcie zaznaczono, iż polski rząd wprowadził już w życie kilka inicjatyw, mających na celu zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł w sektorze energetycznym, transportowym, grzewczym oraz chłodniczym.

12 grudnia polska wyemitowała obligacje Green Bonds o nominale 750 mln euro. Uzyskana rentowność obligacji wyniosła 0,634 proc. Środki pozyskane z emisji obligacji przeznaczone zostaną na inwestycje pro środowiskowe.

Polska ma w agencji Moody's rating na poziomie A2 z perspektywą negatywną. Najbliższy przegląd ratingu przez tę agencję zaplanowany jest na 13 stycznia 2017 r.