Koncern elektroniczny Sharp przejmie za 85 mln euro słowackiego producenta telewizorów Universal Media Corporation Slovakia s.r.o. Firma z Osaki chce w ten sposób powrócić na europejski rynek, podała agencja Kyodo powołując się na czwartkowy komunikat Sharp Corp.

Wytwórca sprzętu elektronicznego z Osaki przejmie słowackiego producenta 10 lutego 2017 roku. Stanie się wówczas właścicielem 56,7 proc. jego akcji.

Sharp wycofał się z europejskiego rynku w 2014 roku w ramach podejmowanych wówczas działań restrukturyzacyjnych. Sprzedał licencję na produkcję telewizorów oraz zlokalizowaną w Polsce w Ostaszewie pod Toruniem fabrykę, gdzie produkował m.in. monitory ciekłokrystaliczne (LCD) słowackiej Universal Media Corporation (UMC).

Poprzez odkupienie swej marki, jak podała Kyodo, Sharp ma nadzieję na zwiększenie obecności na międzynarodowym rynku telewizorów. Ekspansja taka jest możliwa, dzięki zastrzykowi finansowemu, jaki japoński producent elektroniki użytkowej otrzymał w sierpniu br., gdy został przejęty przez tajwańskiego Hon Hai (Foxconn).

Według Kyodo Sharp i UMC prowadzili rozmowy w sprawie zawarcia transakcji od września. UMC odnotował 1 milion euro skonsolidowanej straty netto przy sprzedaży na poziomie 270 mln euro za rok obrachunkowy zakończony w lipcu.

Sharp stara się też odkupić swą licencję od chińskiej Hisense Group. W ubiegłym roku ogłosił, że zaprzestanie produkcji i sprzedaży telewizorów w Ameryce Północnej i Południowej. Poinformował też, że sprzeda Hisense Group swą fabrykę w Meksyku.