Polscy podatnicy muszą uratować włoskie banki

autor: Łukasz Wilkowicz22.12.2016, 08:23; Aktualizacja: 22.12.2016, 08:23
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Wczoraj akcje MPS znalazły się na najniższym poziomie w historiiźródło: ShutterStock

Rząd tworzy fundusz w wysokości 20 mld euro. Eksperci wskazują, że to może nie wystarczyć, a powiększy zadłużenie państwa.

Monte dei Paschi di Siena (MPS) – najstarszy istniejący bank na świecie – jako pierwszy skorzysta z funduszu na ratowanie zagrożonych instytucji finansowych, którego stworzenie zapowiedział rząd w Rzymie. Fundusz ma dysponować kwotą 20 mld euro. Na jego powołanie zgodził się już parlament.

MPS planował samodzielne zdobycie środków, które pozwolą mu kontynuować działanie. Żeby uniknąć bankructwa, do końca roku musi zdobyć 5 mld euro. Obecnie jest w trakcie oferty zamiany obligacji podporządkowanych na akcje. W planach była także emisja akcji. Ta jednak nie doszła do skutku, gdyż nie udało się znaleźć głównego inwestora, którego zaangażowanie skłoniłoby do wejścia w inwestycję innych. Według Reutersa liczono na zaangażowanie funduszu zarządzającego rezerwami Kataru. Ostatecznie jednak do porozumienia nie doszło.

W tej sytuacji, jak informuje „Financial Times”, konieczne jest zaangażowanie państwa. Rząd w Rzymie, który ma już 4 proc. akcji MPS, może zwiększyć swój udział nawet do ponad 50 proc.

Monte dei Paschi od czterech lat notuje duże straty (w ub.r. wykazał księgowy zysk dzięki przeszacowaniu efektów jednej dużej transakcji i mniejszym rezerwom na złe kredyty). Problemy banku zaczęły się w momencie wybuchu kryzysu finansowego w 2008 r. Kilka miesięcy wcześniej MPS przejął mniejszego konkurenta – bank Antonveneta. Już żeby to zrobić, musiał przeprowadzić emisję akcji. Później musiał szukać kapitału jeszcze w związku ze stress testami Europejskiego Banku Centralnego, które służyły ocenie siły finansowej poszczególnych instytucji kredytowych, a także w związku ze stratami na rynku transakcji pochodnych (były one ukrywane, wyszły na jaw dzięki śledztwu dziennikarskiemu). W tym roku MPS znów nie przeszedł stress testów EBC. Sposobem na definitywne wyjście z problemów miało być zwiększenie kapitału i sprzedaż złych kredytów o wartości niemal 28 mld euro.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • StAAbrA(2016-12-22 10:05) Zgłoś naruszenie 30

  Jak to , przecież repolonizacja miała załatwić te 65 mld - w miejsce tych polskich lasów ... , a teraz jeszcze włoska mafia się dosiada ???

  Odpowiedz
 • Proretariat 1883 (2016-12-23 16:12) Zgłoś naruszenie 40

  Eksperci pokroju Tuska, zdziercy, oszuści i złodzieje

  Odpowiedz
 • adam(2016-12-26 19:17) Zgłoś naruszenie 10

  700000 + 700000-partnerzy + 1000000-minimalna ilość potomstwa - tylu jest okradanych frankowych Polaków. W polsce żłodzieje sa pod ochrona,ale to my głosujemy i w takiej liczbie obalimy,albo stworzymy wszystko. Dosć aszustwa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane