statystyki

Rybiński: Polska krajem trzeciego świata

autor: Krzysztof Rybiński31.01.2013, 08:22; Aktualizacja: 31.01.2013, 08:23

Pustki w sklepach, jeszcze tylko w wielkich galeriach opanowanych przez międzynarodowe sieci handel jakoś się kręci. Od kilku miesięcy spada wolumen sprzedaży detalicznej, a w grudniu ten spadek był szczególnie silny.

Reklama


Reklama


To nie jest zaskoczenie, bo nastroje konsumentów są wyjątkowo podłe, uważają, że to nie są dobre czasy na poważniejsze zakupy, a strach przed utratą pracy wzrósł do największego poziomu od mrocznych lat 2001–2002, kiedy bezrobocie przekroczyło 20 procent. Teraz jest niższe, ale tylko dlatego, że ludzie mogą wyjechać, by zarabiać, do innych krajów Unii Europejskiej. Tracimy obywateli, ale zyskujemy transfery pieniężne, bo pracujący za granicą wspierają swoje ubogie rodziny w kraju. Gdyby nie były ubogie, to nie potrzebowałyby tych pieniędzy. Te transfery są potężne, porównywalne ze skalą napływu środków unijnych.

Mało kto sobie to uświadamia, ale zbudowaliśmy model rozwoju typowy dla krajów trzeciego świata. Polega on na tym, że zdesperowani ludzie, którzy nie widzą dla siebie przyszłości w rodzinnym kraju, uciekają za granicę, tam zakładają rodziny i budują przyszłość, a do rodzinnych stron wysyłają pieniądze. A jak nadarza się okazja, natychmiast ściągają do siebie rodziny, żeby mogli w końcu żyć normalnie, a nie klepać biedę. I my sobie taki model rozwoju właśnie budujemy, a dowodem na to są właśnie te potężne miliardy euro przesyłane przez ekonomicznych emigrantów do swoich rodzin w Polsce.

Czy to nie jest patologia, że Polska w XXI wieku tworzy model rozwojowy typowy dla biednych krajów trzeciego świata? Świadczy o tym coraz więcej statystyk. Kraje trzeciego świata są pustyniami innowacyjności, poza nielicznymi oazami, czyli firmami, które na skutek wizji właścicieli lub przypadku stały się nowatorskie. Tak jest w Polsce, w rankingu innowacyjności jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie, daleko za Rumunią. Pamiętam, jak przez lata opowiadało się złośliwe kawały o Rumunach. I co? Teraz oni patrzą na nas z innowacyjnej góry.

Inne typowe miary trzeciego świata to korupcja, czyli masowe okradanie własnych krajów przez rządzących kacyków ze środków rozwojowych przekazywanych przez Bank Światowy i inne organizacje. W Unii Europejskiej już nie ma typowej korupcji na wielką skalę, za to został wypracowany patologiczny system takiego wydawania środków unijnych, żeby to szkodziło, a nie wspierało rozwój. Nie bez powodu kryzys jest w krajach Południa Europy, które najwięcej korzystały ze środków unijnych. W Polsce przykładem może być spadająca innowacyjność mimo wydania 10 mld euro ze środków unijnych na jej wspieranie. A to budowa dwóch wielkich stadionów w Warszawie, a to wydatki na szkolenia, które kosztują dziesięć razy tyle, co powinny, a szkolą się i tak tzw. słupy. Chodniki na bezludziach, aquaparki w każdym powiecie, masakra firm budowlanych po realizacji kontraktów za unijne pieniądze. Sto tysięcy nowych urzędników zatrudnionych po wejściu do Unii Europejskiej. Przykłady można mnożyć. Korupcji nie ma, ale jest jeszcze gorzej, bo za pieniądze unijne utworzył się patologiczny system, który okrada Polskę z możliwości rozwojowych. Polacy zaczęli już to rozumieć, stąd ten strach przed bezrobociem. Kończy się góra unijnych pieniędzy w dużej części przepalona na bezsensowne projekty, a długofalowych efektów pozytywnych dla wzrostu nie ma.

Inną cechą pokazującą tworzony model trzeciego świata w Polsce jest stan dróg. W typowym biednym kraju dobrych dróg nie ma za co zbudować, bo rządzący kacyk kradnie pieniądze. Droga jest tylko od rezydencji kacyka do siedziby jego fasadowego rządu. Aż pojawi się zagraniczny inwestor, który w zamian za koncesje na surowce zbuduje drogi. Ale nawet wtedy nastąpią próby okradzenia tego inwestora, więc budowa będzie mozolna i bardzo droga. W Polsce mamy podobnie. Nie budowaliśmy dróg, bo nigdy nie było pieniędzy. Aż pojawiły się środki unijne, dzięki którym zaczęliśmy budować. Oczywiście najdrożej na świecie, bo tak jest w modelu rozwojowym kraju trzeciego świata. W zamian za koncesje dla „inwestorów”, czyli zgodę na przejęcie prawie wszystkich dziedzin gospodarki przez kapitał zagraniczny, zgodnie z lansowaną od 20 lat teorią konsensusu waszyngtońskiego. A wiadomo, jakie są kryteria wyboru miast, w których mają być obwodnice. Pierwsze pytanie, a kto u was rządzi?

W kraju trzeciego świata ludzie często są niepiśmienni. U nas tego problemu nie ma, absolwenci czytać i pisać potrafią, ale za to są niezatrudnialni, stopa bezrobocia wśród młodych sięga 30 procent. To dla nas typowe, w latach 2001–2002 bezrobocie wśród młodych przekroczyło 40 procent.

Czas najwyższy przestać budować w Polsce model rozwojowy typowy dla krajów trzeciego świata. Tylko czy kacyk to rozumie?

Ludzie szukają pracy za granicą, inwestycje blokuje korupcja – ten model pasuje też do Polski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • stefanzduzymwaclawem(2016-06-30 19:12) Odpowiedz 10

  wyjechalem mam sie tu wspaniale, a koszmary mam o tym, ze budze sie w polsce

 • FRYC(2013-02-02 19:09) Odpowiedz 10

  TRAFNE OKREŚLENIE TEGO KRAJU!.

 • tedd(2013-02-04 18:37) Odpowiedz 11

  1.przemysłu zero
  2.armii zero
  3.zdrowie zero
  3.urzędasów full

 • maly(2013-02-03 16:46) Odpowiedz 00

  Prof. Rybiński też jest w tej karuzeli , on chyba narzekać nie może.

 • do 10:(2013-02-02 13:31) Odpowiedz 00

  Marylo, zgadzam sie, ale wydaje mi sie ze nie tyle o kompetencje rzadzacych tu chodzi ile po prostu o ich uczciwosc. Gdysmy mieli tych samych rzadzacych, ale z nieco innym poczuciem moralnosci to byloby pewnie troche lepiej...

 • ch.........................j polski(2013-02-01 22:17) Odpowiedz 00

  Ten gościu coś próbuje powiedzieć, jakoś wywołać krach, ale ciągle mu to nie wychodzi. Typowy ch...ek polski.

 • Unijne Inwestycje..........(2013-02-02 17:11) Odpowiedz 00

  Autostrady na uwałowanym piachu ...sypiące się po 1 Zimie.

  Pas startowy w Modlinie z uwałowanego g...na.

  Zmowy cenowe i przekręt za przekrętem - Kraj IV Świata - jak mawiał pewien Mądry Minister ...Polska to Dziki Kraj ...I facet miał rację.

  TACY JESTESMY...

 • grześ(2013-02-03 14:19) Odpowiedz 00

  obalmy to

 • MTT(2013-02-04 13:31) Odpowiedz 00

  Też mam to wrażenie, zrobili z Polski kolonię Zachodu, rezerwuar taniej siły roboczej do najgorszych robót, którymi rączki obywateli starej Unii się nie splamią. Porównanie z Gierkiem jest powierzchowne, jednak za Gierka sprowadzano do Polski technologie i budowano fabryki, dziś sprowadza się sieci supermarketów, a fabryki zamyka. czyje interesy realizuje polska elita polityczna?

 • Emigrant(2013-02-04 22:07) Odpowiedz 00

  Niestety zarzadzanie od poczatku kulało.
  A zaczelo sie od nieudanej prywatyzacji.
  Teraz niestety błedy bedzie ciężko naprawic.
  Pozatym pytaniem pozostaje, kto ma to naprawiac?
  Jakos dobrego kandydsta nie widze...

 • jan(2013-02-01 20:51) Odpowiedz 00

  Patologią są chyba też jakieś "kampanie", czy tez "projekty" polegające na tym, że ktoś np. przez radio radzi mi, żebym sobie po 40-tce dał do zbadania prostatę. Obawiam się, że po to, żeby wykupić na to parę minut na anrtenie też jest tam jakaś grupa np. managerów danego projektu, ktoś napisał do tego jakiś program, ktoś tym kręci i ktoś wziął niemałą kasę, a pożytek z tego mierny, bo... ja sam wiem, co mam sobie badać. W Polsce obecnie marnotrawione są ogromne pieniądze na podobne szaleństwa i niestety nikt nigdy nikogo z tego nie rozliczy.

 • filologini(2013-02-04 23:25) Odpowiedz 00

  Niestety, zgadzam się z każdym słowem. Powiem dosadnie - rządzą nami zakłamani, pazerni idioci bez honoru. Co gorsze, te rządy idiotów nabierają cech totalitarnych i w tym momencie wszelkie żarty się kończą. Pytanie, czy Polacy potrafią jeszcze zjednoczyć się do zrywu, ponieważ politycy wszystkich opcji, ramię w ramie pracują nad tym, aby Polaków ogłupić i skłócić.

 • Władek(2013-02-03 19:24) Odpowiedz 00

  Maryla prawda święta ci ludzie nie mają wstydu pchają się na stanowiska jak świnie

 • Emigrant(2013-02-03 19:34) Odpowiedz 00

  Cała prawda o POlsce niestety bez pieniędzy emigracji POlska krajem 3 SWIATA

 • lili10001(2013-02-04 15:41) Odpowiedz 00

  Przyjdzie nam jeść zęby na drogach, stadionach. Nie zostanie nam nic, bo PO sukcesywnie wyprzedaje to co zostało w polskich rękach. Kolejne akcje PKO BP do sprzedaży, PZU czeka w kolejce. Dzieciom zostawimy możliwość pracy u Chińczyka.

  http://kontrowersje.net/w_tym_hiltonie_s_trzy_pokoje_w_sumie_ty_b_dziesz_mia_numer_698

 • Emigrant(2013-02-03 21:43) Odpowiedz 00

  Dziękuję.

 • cccc(2013-05-07 04:10) Odpowiedz 00

  rybinski niech sie zajmie czyms innym

 • przewidujacy(2013-02-03 08:06) Odpowiedz 00

  PO-wskie i PSL-owskie szuje doprowadzaja ta i tak biedna POLSKE do
  upadlosci, za troche juz nie bedzie co naprawiac!
  Swiat sie smieje z rudego i jego rzadzenia. Co ten czlowiek i jego kolesie
  zrobili z tego pieknego kraju. Juz sie raczej nie podniesiemy.
  POLSKO OBUDZ SIE!!!

 • gość(2013-02-07 13:30) Odpowiedz 00

  Bardzo dobra diagnoza. Dodam jeszcze inflację prawa w postaci zagmatwanych i niespójnych przepisów, niekompetencję urzędników, stan zapaści trzeciej wladzy co sie wiąże z infacją prawa i nepotyzmem, nieprawidłowy, trójstponiowy podział administracyjny kraju (powiaty), zamknięcie się klasy politycznej poprzez sytem finansowania partii i ordynację wyborczą skutkujacy klientelizmem i nepotyzmem a także kolesiostwem bez względu na poglądy.

 • bs(2013-02-11 09:46) Odpowiedz 00

  Dziekuje za trafne uwagi bs

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama