PTK Centertel i Centernet podpisały list intencyjny w sprawie umowy o współpracy. Jeśli dojdzie do podpisania umowy, Centernet będzie mógł rozpocząć działalność, korzystając z sieci Orange.

Orange, kontrolowana przez Grupę TP największa polska sieć komórkowa, ma do 31 marca 2008 r. wyłączność w negocjacjach z kontrolowanym przez Romana Karkosika Centernetem. Negocjacje dotyczą finansowych i technicznych warunków współpracy.
- Warunki finansowe nie będą odbiegały od tych, jakie mają inni operatorzy - mówi GP Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel.
Jako wirtualni operatorzy w sieci Orange działają już my-Avon, WPMobi i MNI Mobile, a w 2008 roku start planuje MVNO telewizji kablowej Aster.
- Porozumienie obniży nasze koszty wejścia na rynek. Dzięki temu znacznie szybciej rozpoczniemy świadczenie usług telekomunikacyjnych. Przyszła umowa z PTK Centertel to oszczędność czasu i pieniędzy naszych akcjonariuszy - mówi Leszek Siwek, prezes Centernet.
W pierwszym okresie Centernet korzystałby z sieci Orange, hurtowo kupując usługi od PTK Centertel. W ten sposób mógłby rozpocząć działalność w zaplanowanym terminie, czyli w I połowie 2008 r. Na podobnej zasadzie działalność w marcu 2007 r. rozpoczęła sieć Play, która w czerwcu 2006 r. podpisała umowę o tzw. roamingu krajowym z Polkomtelem.
W kolejnym etapie współpracy możliwe będzie wykorzystywanie przez sieć Orange w jej stacjach bazowych częstotliwości w paśmie GSM1800, które Centernet zdobył w rozstrzygniętym w październiku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przetargu. Wymiana częstotliwości powinna pozwolić na znaczące obniżenie kosztów korzystania przez Centernet z sieci Centertelu.
Zgodnie z wydanym przez UKE zezwoleniem Centernet do końca 2009 r. musi zbudować sieć, z której będzie mogło korzystać 15 proc. mieszkańców Polski. W 2012 roku sieć będzie mogła zapewnić usługi 30 proc. Polaków. Wybudowanie jej kosztowałoby Centernet 500-700 mln zł. Jeśli dojdzie do współpracy z Orange i wspólnego używania częstotliwości, koszty budowy będą niższe.
Centernet twierdzi, że w pierwszym roku działalności 90 proc. wydatków firmy pochłonie marketing i sprzedaż.
Centernet deklaruje, że już po trzech, czterech latach działalności będzie miała zysk EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację). Play pozytywnej EBITDA oczekuje najwcześniej w piątym roku działalności, ale zdaniem analityków nastąpi to później.
Deklaruje też, że w ciągu pięciu lat chce zdobyć 2,5 mln klientów. Play, czwarty gracz na rynku, po dziewięciu miesiącach działalności ma 750 tys. klientów, a 2,5 mln klienta zdobędzie zapewne w trzecim roku działalności.
Tomasz Świderek
ikona lupy />
Kontrolowany przez Romana Karkosika Centernet znalazł sposób na tańsze wejście na rynek operatorów komórkowych / DGP