statystyki

Przedszkole: zyski do 20 tys. zł miesięcznie

autor: Patrycja Otto26.11.2008, 03:00; Aktualizacja: 26.11.2008, 09:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Na prywatne przedszkole potrzeba minimum 60 tys. zł. Polowa sukcesu to atrakcyjnie położony lokal. Dobra lokalizacja gwarantuje napływ chętnych i szybki zwrot zainwestowanych pieniędzy.

reklama


reklama


Problem braku miejsc w przedszkolach nie dotyczy tylko dużych miast, ale to w nich jest najbardziej odczuwalny. Szacuje się, że dla co czwartego dziecka, a w największych aglomeracjach nawet dla co trzeciego nie ma w nich miejsca. Według prognoz demograficznych GUS populacja dzieci w wieku przedszkolnym powinna wzrosnąć o 100 tys. w latach 2005-2010, a o kolejne 200 tys. do 2015 roku.

Właściwy lokal to podstawa

Uruchomienie tego typu placówki może więc być dochodowym biznesem. Do rozpoczęcia działalności potrzeba około 60-100 tys. zł. Natomiast zysk, na który można liczyć, to przedział 3- 20 tys. zł miesięcznie. Do comiesięcznych kosztów należy wliczyć: koszty wynajmu obiektu, wydatki związane z eksploatacją lokalu i wynagrodzenia pracowników. Czynsze wynoszą od 10 do 30 tys. zł w zależności od wielkości i usytuowania lokalu. Na wyższy zarobek mogą też liczyć osoby planujące otwarcie prywatnego przedszkola w dużym mieście, gdzie czesne za miesiąc może przekraczać nawet 1,5 tys. zł

Powodzenie przedsięwzięcia zależy w największym stopniu od lokalizacji placówki.

Dobre położenie zapewni szybki zwrot z inwestycji. Najlepsza lokalizacja to rejony zamieszkiwane przez ludzi młodych.

Aby otrzymać zgodę na uruchomienie przedszkola, lokal musi spełniać określone wymogi dotyczące powierzchni, jakości wody, liczby i usytuowania sanitariatów, niezbędnego wyposażenia, oświetlenia, wentylacji.

- Nie ma aktu prawnego dotyczącego warunków technicznych, jakie muszą spełniać przedszkola. Ustalają je wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne w oparciu o doświadczenia - wyjaśnia Monika Ebert, ekspert organizacji pozarządowych, prezes Stowarzyszenia Rodziców TU.

Wymogi mogą się różnić w zależności od tego, czy przedszkole jest uruchamiane na wsi czy w mieście, w nowym czy adoptowanym na ten cel budynku.

Przyjmuje się, że placówkę można założyć tylko w obiekcie, którego pomieszczenia mają wysokość przynajmniej 3 metrów. Na każde dziecko nie może natomiast przypadać mniej niż 2 mkw. powierzchni.

- Jeśli wysokość jest mniejsza, to należy uzyskać od wojewódzkiego inspektora sanitarnego zgodę na odstępstwo od tej reguły. Wówczas istnieje konieczność zainstalowania w lokalu wentylacji mechanicznej - zauważa Monika Ebert.

Wiadomo też, że poziom podłogi powinien znajdować się co najmniej 0,3 m powyżej terenu urządzonego przy budynku. Meble muszą mieć atesty lub certyfikaty, a zabawki spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny oraz posiadać oznakowanie CE.

Ważne ułatwienia

Od stycznia tego roku istnieje możliwość zakładania także punktów i zespołów wychowania przedszkolnego, w przypadku których wymogi są mniej restrykcyjne, a w planach jest dalsze ich złagodzenie. Na razie można je zakładać na parterach budynków mieszkalnych.

- Na pięcioro dzieci powinno przypadać pomieszczenie o powierzchni 16 mkw. Na każde kolejne potrzebne jest dodatkowe 2,5 m - wymienia Monika Ebert.

Przed otwarciem przedszkola trzeba uzyskać zgodę rady gminy oraz wpis do KRS. Konieczne jest też uzyskanie pozwolenia od sanepidu, Państwowej Inspekcji Pracy i Straży Pożarnej na użytkowanie obiektu, w którym placówka będzie działać.

Pracownicy po pedagogice

Dyrektorem przedszkola, także własnego, nie może zostać osoba bez wykształcenia pedagogicznego. Trzeba zatrudnić na to stanowisko odpowiednią osobę.

- Wykształcenie pedagogiczne w zakresie nauczania początkowego powinni posiadać także wychowawcy. Na każde 25 maluchów powinien przypadać jeden nauczyciel - mówi Monika Ebert.

Oprócz tego trzeba zatrudnić kucharzy oraz pomoc kuchenną, która zajmie się wydawaniem posiłków dzieciom. Jeśli nie chcemy prowadzić kuchni w przedszkolu, wyjściem jest nawiązanie współpracy z firmą cateringową.

Na atrakcyjność przedszkola wpływają zajęcia dodatkowe (obowiązkowy program nauczania opracowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej). Mogą to być warsztaty plastyczne, muzyczne, teatralne, taneczne, zajęcia gimnastyczne z korektywą, spotkania z logopedą, nauka języków obcych - należy wcześniej pomyśleć o nawiązaniu współpracy z osobami, które je poprowadzą.

Istnieje możliwość, aby poprowadzić przedszkole w ramach działających na rynku sieci franczyzowych. Wówczas do wydatków przeznaczonych na uruchomienie placówki, trzeba doliczyć jeszcze opłaty licencyjne za przystąpienie do wybranej sieci. Otwarcie przedszkola w sieci jest droższe, ze względu na wysokie standardy, jakie one oferują.

Na przykład, aby działać w sieci Zielona Ciuchcia (tylko w miastach powyżej 300 tys. mieszkańców), trzeba dysponować kwotą 0,5 mln zł. Opłata wstępna za wejście do sieci wynosi 50 tys. zł. Poza tym co miesiąc trzeba płacić na rzecz franczyzodawcy 4 proc. od przychodu, a po roku działalności opłatę marketingową w wysokości 1 proc. miesięcznych przychodów. Franczyzodawca zapewnia, że inwestycja zwraca się po dwóch latach.

Inna sieć to np. Tequesta.

- Pobieramy opłatę licencyjną w wysokości 50 tys. zł. Oprócz tego, gdy placówka zacznie przynosić przychody, franczyzobiorca jest zobowiązany do ponoszenia comiesięcznej opłaty od obrotu, w wysokości od 2 do 5 proc. - tłumaczy Krzysztof Traczyński, właściciel sieci Tequesta.

Zapewnia, że pierwszy dochód pojawia się po około 6 miesiącach.

- Osoby prowadzące przedszkole w naszym systemie mogą natomiast liczyć na zarobek w wysokości 20 tys. zł miesięcznie - podkreśla.

Na polskim rynku we franczyzie przedszkola uruchamia także firma Klub Malucha Siódme Niebo. Warunkiem przystąpienia do tej sieci jest podpisanie pięcioletniej umowy franczyzowej połączone z wniesieniem jednorazowej opłaty licencyjnej w wysokości 100 tys. zł brutto, w ramach której franczyzobiorca otrzymuje prawo do zwolnienia przez dwa lata z miesięcznych opłat.

- Opłata nie jest jednakowa w przypadku wszystkich franczyzobiorców. Jest ustalana indywidualnie z każdym z nich oddzielnie. Podobnie jak opłata od dochodu - informuje Maciej Godlewski, współwłaściciel Klubu Malucha Siódme Niebo.

Dodaje, że przyszły partner musi też spełniać inne warunki.

- Bardzo dokładnie sprawdzamy potencjalnego franczyzobiorcę - musi przejść pozytywnie weryfikację - zaznacza Maciej Godlewski.

By nawiązać współpracę z tą siecią, należy dysponować lokalem o powierzchni minimum 300 mkw. oraz odbyć szkolenie w Warszawie.

WYMOGI PRAWNE I FACHOWA POMOC

Główne akty prawne

- Ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991 r.

- Obwieszczenie MEN z 21 maja 2001 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół oraz kształcenia w profilach w liceach profilowanych.

- Rozporządzenie MEN z 15 lutego 1999 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne kierownicze stanowisko w przedszkolach oraz poszczególnych typach szkół i placówek.

- Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. Ustawa z 28 października 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

- Ustawa z 12 września 2002 r. o ochronie przeciwpożarowej

- Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Gdzie szukać pomocy

Europejski Fundusz Społeczny - www.efs.gov.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej - www.men.gov.pl

Internetowe Centrum Zasobów Edukacyjnych MEN - www.scholaris.pl

Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego - www.omep.gov.pl

Stowarzyszenie Rodziców TU - tu.edu.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP
 • peter(2014-01-04 17:33) Odpowiedz 10

  "na założenie potrzeba 60-100 tys zł."
  Moi drodzy przygotujcie sobie jeszcze z 50 tys. na łapówy dla tych "biurw", które będą was nachodzic! A BĘDĄ!!!
  Razu jednego zdażył się przypadek, że pewien konkurencyjny nazwijmy właściciel przedszkola w moim mieście, nagrał jak łakomy pan z pewnej inspekcji wział co nieco w kopercie.
  To przedszkole juz nie działa!!! takze radzę sobie wziąć nie tylko to co jest tutaj napisane pod rozwagę, ale takze fakt ze zyjemy w kraju który kieruje się nieco innymi zasadami

 • FrancaisAngSpaniol(2012-03-06 21:27) Odpowiedz 00

  W pewnym przedszkolu niepublicznym w Elblągu (nie jest to ani duże, ani prestiżowe miasto), czynsz za miesiąc to 700-800 zł. Tak jak wspomniała przedmówczyni, są rodzice, którzy nie liczą się z kosztami i bardzo chwalą sobie dowolność przyprowadzania i odbierania dziecka. Poza tym w przedszkolu dzieciaki mają rewelacyjną opiekę, dużo ciekawych zajęć, gości, teatrzyków, pokazów i wycieczek. Ja od niedawna uczę tam języków. Nie wiem jak kształtują się realne zyski dla przedszkola, ale kierownictwo chciałoby zwiększyć liczbę dzieci i powierzchnię, więc chyba da się z tego żyć :) Swoją drogą Przedszkole na ul. Komeńskiego bardzo polecam :)

 • radian(2011-11-17 16:21) Odpowiedz 00

  Ale nie wszyscy rodzice będą płacić za takie przedszkola ja osobiście wolałbym posłać swoje dziecko do prywatnego zapłacić troszkę więcej i wiedzieć że moje dziecko jest pod dobrą opieką .
  Poza tym jest wiele osób mających naprawdę dużo kasy i nie zależy im a poza tym w prywatnym przedszkolu dziecko może zostać dłużej niż w państwowym

 • wiks(2011-11-11 13:09) Odpowiedz 00

  :)

 • e(2011-06-16 16:53) Odpowiedz 00

  czesne 1,5 tysiąca złotych i zysk miesięczny 20 tys - te dane to chyba są z kosmosu - w krakowie czesne w prywatnym przedszkolu to 350 - 400 zł - proponuje zejść na ziemię!

 • anka(2011-10-10 16:13) Odpowiedz 00

  U mnie na wsi całodzienne z wyżywieniem kosztuje 150-180 zł. i gdzie tu konkurencja- chyba po 100zł za dziecko i teraz odliczyć ZUS i inne opłaty.

 • JSz(2008-12-01 06:46) Odpowiedz 00

  Uzupełnienie w/w informacji o przepisy i zasady(gdyż wiąze się ze spełnieniem wymagań bud.ppoż. hig.sanit.BHP po części regul.w tych przepisach):
  1/Rozp.MEN 13.06.2008r Dz.U nr 104 poz.266-war.bud.poż., Rozp.MEN 10.01.2008r Dz.U. nr7 poz.38,
  2/Ustawa o ochr.ppoż.24.08.1991r ze zmn.w Dz.Unr 100poz.835 z 2005r-jedn.tekst.
  3/Prawo bud.z dn.7.071994r ze zmn.21.11.08 w Dz.U.-jedn.tekst na stronie sejmowej- www.sejm.pl >prawo> arch.akt.prawnych;
  Rozp.Min.Infr.12.04.2002 ze zmn.istotn.w Dz.U. nr 109 poz.1156-jedn.tekst.-dot.spraw bud.poż. hig.sanit.
  4/Rozp.MSWiA z dnia 16.06.2003r poz.1137,poz.1139; Rozp.MSWiA z dnia
  21.042006rDz.U.nr 80 poz.563 dot.spraw ppoż.
  Z uwagi,że analizuję załatwiam,uzgadniam jako rzecz(0602 743414)aktualnie takie sprawy , które wiąża się często z zapewnieniem w budynku dod.wymagań bud.poż.dla stref KZL ZL II(went.oddymianie,SAP,warunki ewak.sprzęt ppoż.dojazdy dla PSP ,HP itp). Sprawa nie jest łatwa, ale do wykonania przy udz.specjalistów.
  to podaje te infor.aby

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

reklama