statystyki

Budownictwo: Branża spowalnia i pozbywa się pracowników

autor: Konrad Majszyk25.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 15.09.2016, 11:14
budowa, dom, nieruchomości

Menedżerowie budowlanki przecierają oczy ze zdumienia. Po pierwsze, produkcja budowlano-montażowa pikuje.źródło: ShutterStock

Branża, która powinna być motorem wzrostu, zamiast tego spowalnia i pozbywa się pracowników. Powód: źle przygotowane inwestycje oraz to, że nie udało się wejść bezboleśnie w nowy budżet UE.

Miliardy do wydania w budownictwie

Miliardy do wydania w budownictwie

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Menedżerowie budowlanki przecierają oczy ze zdumienia. Po pierwsze, produkcja budowlano-montażowa pikuje. W tym roku spadek pogłębia się z miesiąca na miesiąc. Według GUS następuje już w tempie dwucyfrowym – w lipcu wskaźnik był niższy o 18,8 proc. niż przed rokiem. A lipcowe dane pokazują największy zjazd produkcji przemysłowej od grudnia 2012 r.

Po drugie, zwolnienia o dużej skali zapowiedziała Skanska, jeden z wielkiej trójki na polskim rynku pod względem przychodów. Pracę ma stracić 1150 osób – z ponad 6,5 tys. zatrudnionych. Piotr Janiszewski, prezes koncernu w Polsce, jako jedną z przyczyn wskazał zmniejszenie liczby publicznych przetargów, przez co stopniał portfel zamówień. – To pierwszy duży gracz, który się odsłonił. Oby nie wywołało to efektu domina – taką opinię można usłyszeć na korytarzach w Ministerstwie Infrastruktury.

– Jako branża budowlana czekamy na rozstrzygnięcia przetargów i umowy, np. z GDDKiA i PKP PLK. Bez nich firmy wykonawcze mogą mieć problem z utrzymaniem zatrudnienia – ostrzegł Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, który stoi na czele budowlanego peletonu i dla którego kontrakty drogowe stanowią istotną część portfela.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • turbo(2016-09-01 09:00) Zgłoś naruszenie 01

    Spokojnie, menadżerowie mają się dobrze... a zwykłym pracownikom (inżynierom, fizycznym) to już zarobić nie dadzą, ci się powinni cieszyć, że w ogóle maja pracę..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane