statystyki

Wojsko: Obrona terytorialna najwcześniej we wrześniu

autor: Maciej Miłosz01.08.2016, 07:24; Aktualizacja: 01.08.2016, 10:59
Czy wrześniowy termin jest realny? W sierpniu posłowie mają wakacje, a na wrzesień zaplanowano trzy posiedzenia Sejmu: dwa dwudniowe i jedno trzydniowe.

Czy wrześniowy termin jest realny? W sierpniu posłowie mają wakacje, a na wrzesień zaplanowano trzy posiedzenia Sejmu: dwa dwudniowe i jedno trzydniowe.źródło: ShutterStock

Jeszcze na początku czerwca ppłk Grzegorz Kwaśniak, koordynator ministra obrony narodowej do spraw tworzenia obrony terytorialnej, zapewniał, że projekt ustawy jest już gotowy, a w lipcu powinien go przyjąć Sejm.

– Zakładam, że będzie to we wrześniu – mówi teraz. – Bez niej nie można rozpocząć przyjmowania ludzi. Jednak do końca roku te wojska będą liczyć 5 tys. żołnierzy – zapewnia. Docelowo obrona terytorialna ma być piątym rodzajem sił zbrojnych obok wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych i sił specjalnych.

Czy wrześniowy termin jest realny? W sierpniu posłowie mają wakacje, a na wrzesień zaplanowano trzy posiedzenia Sejmu: dwa dwudniowe i jedno trzydniowe. Na razie znany jest tylko porządek dzienny na 5 września, a w nim nie ma nic o ustawie dotyczącej obrony terytorialnej. Tak samo na stronach Rządowego Centrum Legislacji nie ma o niej informacji. Nie wiadomo nawet, czy projekt będzie zgłoszony jako rządowy (wymaga to konsultacji społecznych i trwa dłużej), czy jako poselski. W tym drugim wypadku przy dużym pośpiechu ustawę można przyjąć w czasie jednego posiedzenia Sejmu.

Żeby obrona terytorialna mogła w pełni działać, należy zmienić lub wydać kilkadziesiąt aktów prawnych.

Sceptyczny co do możliwości utworzenia do końca roku deklarowanych trzech brygad liczących 5 tys. żołnierzy jest gen. Stanisław Koziej. – W tym roku są szanse na powstanie zalążków dowództwa brygad. To możliwe poprzez wykorzystanie kilkudziesięciu żołnierzy już będących w służbie. Ale w tak krótkim czasie nie ma szans na powstanie brygad liczących kilka tysięcy żołnierzy – tłumaczy były szef BBN.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane