statystyki

Przemysł i handel poniżej prognoz, wzrost płac powyżej oczekiwań

autor: _20.06.2016, 07:58; Aktualizacja: 20.06.2016, 09:09
Gospodarka

Stopy w USA bez zmian. Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) nie zmienił stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.źródło: ShutterStock

Stopy w USA bez zmian. Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) nie zmienił stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Główna stopa nadal ma być utrzymywana w przedziale 0,25–0,5 proc. Opublikowane po posiedzeniu FOMC przewidywania jego członków co do wysokości stóp procentowych okazały się mniej „jastrzębie” niż poprzednie (głównej stopy powyżej 1 proc. spodziewa się dwóch spośród 17 członków FOMC, w marcu mówiło o tym siedem osób).

Produkcja rozczarowała. Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce była w maju o 3,5 proc. wyższa niż rok wcześniej. Dane okazały się rozczarowaniem dla analityków. Ten wynik zawdzięczamy głównie ponad 15-proc. spadkowi sprzedaży w sektorze wydobywczym. Przetwórstwo przemysłowe zanotowało wzrost o 5,5 proc. Maj był kiepski również dla budownictwa, gdzie wartość wystawionych faktur była realnie o 13,7 proc. niższa niż rok wcześniej. Sprzedaż detaliczna w ujęciu nominalnym była w maju o 2,2 proc. wyższa niż rok wcześniej. W cenach stałych był wzrost o 4,3 proc. Najmocniej rosła sprzedaż pojazdów i odzieży (bez uwzględnienia zmian cen odpowiednio: 13,6 proc. i 12,9 proc. w skali roku).

Lepiej na rynku pracy. Średnia płaca brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosła w maju 4166,3 zł. Była była o 4,1 proc. wyższa niż rok wcześniej. Analitycy Credit Agricole Bank Polska ocenili, że wysoki wzrost wynagrodzeń to po części efekt podwyżek, na jakie zdecydował się właściciel sieci Biedronka. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (firmy niefinansowe, w których pracuje co najmniej 10 osób) wyniosło w maju 5 733,6 tys. osób. Było o 2,8 proc. wyższe niż rok wcześniej. Majowe dane z rynku pracy były lepsze niż średnia z poprzednich czterech miesięcy.


Pozostało jeszcze 1% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane