statystyki

Woś o książce Belki: Trochę selfie, trochę Snapchat

autor: Rafał Woś17.06.2016, 09:07; Aktualizacja: 17.06.2016, 09:08
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Marek Belka na pożegnanie z NBP trzasnął sobie „Selfie”. Tytuł książki dobrze oddaje format dzieła, z jakim mamy do czynienia. Jest efektownie. A nawet efekciarsko.

Oto Belka – w swoim czasie bardzo ważny dyrektor w MFW – z nogą w gipsie kursuje między Berlinem, Paryżem a Waszyngtonem. Do Pałacu Elizejskiego wpuszczają go bocznym wejściem, żeby nie porysował posadzki. Jego misją jest zorganizowanie politycznego wsparcia dla programu pomocowego funduszu dla Łotwy. Mamy pierwszą fazę kryzysu finansowego. Albo Bagdad kilka lat wcześniej. Belka pełni funkcję namiestnika antysaddamowskiej koalicji w Iraku. Idzie z amerykańskim odpowiednikiem na kolację do ulubionej restauracji. Nagle zaczynają do nich strzelać. Atak zostaje odparty przez ochronę, a panowie w spokoju kończą posiłek. Miesiąc później ta sama restauracja zostaje zrównana z ziemią. Giną wszyscy goście.

Takich obrazków jest więcej. Bo Marek Belka ma niewątpliwy talent do snucia opowieści, którą bardzo dobrze się czyta. Tło też jest interesujące. Autor dwa razy był ministrem finansów. Krótko sprawował funkcję premiera i próbował (bez skutku) zbudować obóz polityczny, który zagospodaruje masę upadłościową po SLD i Unii Wolności. Do tego dochodzą MFW oraz Irak. Czy wreszcie ostatnia przygoda – szefowanie NBP. Prawda, że profesor Belka ma na tle czego strzelać sobie selfie?


Pozostało jeszcze 14% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane