statystyki

Woś: Trzydniowy weekend? Dlaczego nie

autor: Rafał Woś11.03.2016, 08:36; Aktualizacja: 11.03.2016, 08:37
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Alex Tabarrok, błyskotliwy ekonomista z Uniwersytetu George’a Masona w Wirginii, zdenerwował się. A nawet wkurzył. Bo nie mógł wyjechać z rodziną na ferie. Kłopot polegał na tym, że czas wolny przewidziany dla pracowników uniwersytetu nie pokrywał się z feriami w szkołach, do których chodzą jego dzieci.

Reklama


Reklama


Ten przykry wypadek poprowadził Tabarroka w kierunku rozważań o roli czasowej koordynacji w gospodarce. Jest bowiem oczywiste, że my, istoty ludzkie, lubimy zbijać do kupy naszą ekonomiczną aktywność. Robimy to, gdy chodzi nie tylko o miejsce (stąd fenomen zakładu pracy albo różnego typu biznesowych klastrów), lecz także o czas. W końcu praca od dziewiątej do piątej wciąż jest dominującym sposobem organizacji pracowniczej doby. I nie ma się co tak bardzo przed nią bronić. Ma ona wiele uzasadnień praktycznych. Wyjąwszy bowiem przypadki daleko posuniętej specjalizacji (każdy obrabia tylko swój kawałek ciągu produkcyjnego i nic innego go nie obchodzi), większość z nas jednak całkiem sporo współpracuje. Coś komuś wysyła albo na coś czeka. Raczej nie budzi więc naszej euforii, gdy przyjdzie nam kolaborować z ludźmi, którzy funkcjonują w zupełnie innych ramach czasowych. I na przykład słyszymy od nich, że dostaniemy coś o drugiej w nocy.

Chodzi jednak nie tylko o pracę. Także o to, że godziny aktywności zawodowej determinują nam resztę doby. W tym również czas na odpoczynek, na zabawę lub aktywność społeczną. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jak nasz przyjaciel musi nagle pracować w nocy albo w weekendy, to taka przyjaźń wystawiona zostaje na ciężką próbę (bo kiedy niby się widywać?). Mało tego, badania pokazują, że większość z nas zwyczajnie lubi spędzać wolny czas tam, gdzie przebywają inni ludzie. A koncerty czy pokazy kinowe, na których sala jest pełna, uważamy za bardziej udane niż te, gdy świeciła ona pustkami. Choć oczywiście przyczyny tego stanu rzeczy nie muszą mieć nic wspólnego z faktyczną atrakcyjnością tego czasu. Dobrze pokazali to niedawno socjologowie Cristobal Young (Uniwersytet Stanforda) i Chaeyoom Lim (Uniwersytet Wisconsin w Madisonie). Przebadali oni dwie pokaźne próbki osób: jedną byli pracujący, drugą – bezrobotni. Badaczom wyszło, że obie te grupy mają podobne linie obrazujące zadowolenie w poszczególne dni tygodnia. Od czwartku ich samopoczucie zaczyna rosnąć w oczekiwaniu nadchodzącego weekendu. Szczyt przypada w niedzielę, po czym widać „poniedziałkowy dół”. Ciekawe jest to, że na weekend cieszą się i pracujący, i bezrobotni (jedyna różnica polega na tym, że ci bez pracy są w każdym dniu tygodnia mniej szczęśliwi). Oznacza to jednak, że zadowolenie ma związek nie tyle z faktyczną ilością pracy, ile z wizją weekendowego odprężenia. Co z kolei wynika z tego, że w weekend wolne mamy nie tylko my, lecz także większość populacji. To dlatego weekend daje więcej zadowolenia niż odebranie go sobie w inny dzień.

Stąd już tylko krok do konkluzji Alexa Tabarroka, który marzy o rozwiązaniu następującym: czy nie rozsądnie by było przedłużyć weekend do trzech dni? Nawet kosztem ogólnej liczby dni przewidzianych na płatny urlop (choć niekoniecznie). Największy sens miałoby to w miesiącach letnich. Na pewno zmniejszyłoby się wtedy problem koordynacji. A więc sytuacji, gdy firmowe plany urlopowe partnerów, rodzin czy przyjaciół za nic nie chcą się zgrać. Byłby to z punktu widzenia makro prosty sposób na znaczące zwiększenie zadowolenia społecznego. Przy niewielkich kosztach dla gospodarki. Straty związane ze zmniejszoną produkcją spokojnie można osłonić poprawą organizacji. A poza tym – powiedzmy sobie szczerze – i tak większość z nas pracuje zbyt wiele. Choć to już oczywiście temat na inne rozważania. 

Na weekend cieszą się i pracujący, i bezrobotni. Oznacza to, że zadowolenie ma związek nie tyle z faktyczną ilością pracy, ile z wizją odprężenia. Co z kolei wynika z tego, że w weekend wolne mamy nie tylko my, lecz także większość populacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • XXYYZZ(2016-03-12 10:21) Odpowiedz 80

    Czyli - jak wynika z rozważań Autora i Alexa Tabarroka - ważny jest kapitał ludzki i rozważne tym kapitałem zarządzanie. W obecnym świecie nastąpiło zmęczenie tego kapitału, marnotrawienie jego potencjału i przecenianie technologii, która jest zawodna i bezduszna. Odhumanizowanie pracy, ale i relacji, fetyszyzowanie pieniądza i zysku doprowadza do łamania procedur, zasad, etyki. Trudno zrozumieć współczesność i elity władzy - każdej. Jestem za teorią A. T., ale co z tego, jak prostej prawidłowości rządzący tym światem nie rozumieją?

  • MaLA(2016-03-15 09:35) Odpowiedz 00

    Sprawa racjonalizacji czasu jest bardzo ważna. Nie dostrzeżono problemu szczególnie istotnego w Polsce tzw mostów produkcyjnych - dni wolnych(świątecznych) wypadających od wtorku do czwartku. Skutek w Wielkiej Brytanii jest ~10 długich weekendów rocznie w Polsce w porywach 4. Może warto wolne za Boże Ciało wypadające w czwartki przenieść za przykładem Hiszpanii na poniedziałek. To samo dotyczy Święta Pracy i 3-go Maja. Może warto ustalić że te święta obchodzimy w pierwszy poniedziałek i wtorek po 1 maju. Rozruchy i wygaszania produkcji z tytułu mostów produkcyjnych powodują miliardowe straty.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama