statystyki

MR: Rusza misja gospodarcza do Iranu

04.03.2016, 16:10
Od 5 do 9 marca w Iranie będzie przebywać misja ponad 70 polskich firm pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego

Od 5 do 9 marca w Iranie będzie przebywać misja ponad 70 polskich firm pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiegoźródło: ShutterStock

Od 5 do 9 marca w Iranie będzie przebywać misja ponad 70 polskich firm pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego. Delegacja odbędzie serię spotkań z przedstawicielami irańskiej administracji rządowej i przedsiębiorcami- informuje Ministerstwo Rozwoju.

Reklama


Reklama


Iran po zniesieniu większości sankcji handlowych i finansowych staje się jednym z najważniejszych rynków w regionie Bliskiego Wschodu. - Dostrzegamy w tym szansę dla polskich firm – podkreśla wiceminister rozwoju Radosław Domagalski. Wśród potencjalnych obszarów współpracy wskazuje sektor wydobywczy, w tym paliwowy, branże motoryzacyjną, kolejową, budowlaną, przemysł stoczniowy, górnictwo oraz maszyny i urządzenia dla rolnictwa.

Misja odwiedzi dwa największe ośrodki gospodarcze Iranu – Teheran – stolicę kraju oraz Meszhed stolicę prowincji Khorasan – drugie co do wielkości miasto Iranu i znaczący węzeł komunikacyjny (połączenie kolejowe z Chinami), położony w pobliżu Turkmenistanu i Afganistanu.

W czasie spotkań i konsultacji w irańskich ministerstwach gospodarki i finansów, przemysłu, górnictwa i handlu, transportu i budownictwa, zdrowia i edukacji medycznej, rolnictwa oraz ropy prezentowane będą obszary zainteresowań i oferty polskich firm.

- Rozmawiając z administracją chcemy poruszać kwestie ważne dla naszych przedsiębiorstw i ich planów wobec rynku irańskiego. Wsparcie administracji rządowej jest w Iranie kluczowe – rząd ma wpływ na największe decyzje inwestycyjne i posiada instrumenty ich finansowego wsparcia – tłumaczy wiceminister Domagalski.

Misję zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza. Członkami delegacji są również przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz PKO BP, którzy skonfrontują obecną ofertę z potrzebami rynku co posłuży do jej uzupełnienia i rozszerzenia.

Ekspansja zagraniczna polskich firm w jest jednym z filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który w połowie lutego przedstawił wicepremier Morawiecki. - W najbliższym czasie będziemy rozwijać przeznaczone dla nich mechanizmy wsparcia – zapowiedział wiceminister Domagalski.

Rok 2015 przyniósł ożywienie w relacjach handlowych. Wartość eksportu to 45,1 mln EUR, a importu - 29,3 mln. Oba wskaźniki wzrosły o ok. 30 proc. w stosunku do 2014 r. Niskie wartości bezwzględne wynikają przede wszystkim z sankcji, które ograniczały wymianę handlową. We wrześniu 2015 r. Polska i Iran podpisały umowę o współpracy gospodarczej. Strona polska zakończyła proces jej zatwierdzania. Umowa będzie mogła wejść w życie po przesłaniu przez Iran noty akceptującej jej treść.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama