Jak wyjaśniło we wtorek Ministerstwo Rozwoju, firmy mogą starać się o unijne pieniądze na tworzenie sieciowych produktów w Polsce Wschodniej. Nabór potrwa od 20 kwietnia do 28 czerwca 2016 r. Wnioski będzie przyjmować Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

"Inwestycje przyniosą wielowymiarowe korzyści. Firmy wprowadzą na rynek innowacyjne produkty, dzięki którym zwiększą swoją konkurencyjność. Klienci natomiast skorzystają z atrakcyjnej i kompleksowej oferty opartej o walory i atrakcje makroregionu. Co ważne, powstaną nowe miejsca pracy" – zaznaczył cytowany w komunikacie resortu wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Unijnym dofinansowaniem - jak podkreślił resort - zostaną objęte projekty "polegające na stworzeniu sieciowych i innowacyjnych produktów, które powstaną poprzez połączenie jedną spójną koncepcją, rozproszonych atrakcji, miejsc czy obiektów". "Przedsięwzięcie musi objąć: inwestycję w spójną infrastrukturę, rozwój aplikacji i usług opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych oraz opracowanie i wdrożenie jednolitych standardów funkcjonowania i promocji produktu" - zaznaczył resort.

"Warunkiem koniecznym jest też wpisanie się projektu w regionalne inteligentne specjalizacje, wspólne dla co najmniej dwóch województw z Polski Wschodniej" - dodało ministerstwo.

Ważną częścią Programu Rozwoju Przedsiębiorstw, który rząd przyjął w kwietniu 2014 r., jest dokument "Krajowa Inteligentna Specjalizacja". Określa on priorytety gospodarcze w dziedzinie innowacyjności i badań, które mają się przyczynić m.in. do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych, a także jakości życia społeczności. Chodzi o pięć działów: zdrowe społeczeństwo, niegospodarka rolno-spożywcza i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. Każdy z nich ma kilka specjalizacji, w sumie jest ich 19.

Program "Polska Wschodnia" jest skierowany do pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Budżet programu, w wysokości 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest przeznaczony na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na ważne z punktu widzenia spójności i dostępności terytorialnej makroregionu inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej. (PAP)